GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: LIDAR
Autor: Endrju (---.32.28.78.cable.petrus.pl)
Data: 30 lip 2016 - 11:19:26

już od trzech lat wykorzystuję chmury punktów pozyskanych na rzecz ISOK'u w geodezji i często bardzo się przydają.

Operuję na terenie powiatu gdzie dostępny jest tylko pierwszy standard, tj 4p/m2. Na podstawie sklasyfikowanych punktów generuję model terenu, z którego wektoryzuję skarpy, cieki wodne/rowy generalnie 3-grupę dokładnościową. czasami przebieg linii wysokiego i średniego napięcia. Metoda rewelacyjnie nadaje się do wykonywania pomiarów syt-wys dużych powierzchni niezainwestowanych typu pola, lasy mokradła/bagna.

Technologia NIE nadaje się (przynajmniej w standardzie I) do wektoryzacji budynków, krawężników, utwardzonej jezdni, ogrodzeń itp.

Często wykorzystujemy dane ze skanowania przy robotach prawnych (ustalenie stanu władania, rozgraniczenia, czy wznowienia) do identyfikacji starych często zarośniętych/zaoranych miedz, przebiegu śceżek leśnych, starych sakarp.- co prawda nie pomogą one w ścisłym określeniu granicy, jednak często pozwalają na zidentyfikowaniu ważnych dla zadania szczegółów o których strony nie pamiętają/nie chcą powiedzieć

W ośrodku podczas przekazywania operatu wykazuję w sprawozdaniu technicznym że część pomiaru została wykonana na podstawie chmury punktów pozyskanej z CODGiK i numer licencji na dane, i dane zostały opracowane w oprogramowaniu takim i takim, po czym daję wykaz współrzędnych i wcześniej dodatkowo dawałem taki raport kalibracji - mierzyłem RTK 10-20 punktów dookoła inwestycji - w rozsądnie dostępnych miejscach i wykazywałem odchyłki wysokościowe na tych samych współrzędnych między pomiarem RTK i wysokością zdjętą z modelu.

Trzeba mieć na uwadze że dane nie są zawsze aktualne (u mnie nalot był prowadzony w 2013r) ale w 99 procent terenów niezainwestowanych nic się nie zmieniło i dane nadal są aktualne.

Technologia na pewno ma olbrzymi potencjał jednak w chwili obecnej bardzo rzadko spotykam się z jej praktycznym wykorzystaniem. Głównym problemem na pewno jest niska świadomość o istnieniu i potencjale tych danych, drugim jest cena oprogramowania potrzebnego do samego zaczęcia "zabawy" z danymi.
Często są to kwoty przekraczające 10 tys zł za jeden program, a żeby utworzyć linię programów umożliwiających bardziej wszechstronną pracę na chmurach 3D - za same licencje jednostanowiskowe zapłaciłem ponad 30tys pln. a są kombajny które potrafią kosztować nawet 50tys i więcej za jeden program.

Andrzej



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  LIDAR 1518 aleg 2016-07-29 10:04
  Re: LIDAR 614 haski 2016-07-30 02:00
  Re: LIDAR 1111 Endrju 2016-07-30 11:19


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.