GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: Model geoidy
Autor: skyraster (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 03 lut 2018 - 08:03:03

Jeśli w raporcie jest napisane Geoida PL - to sama nazwa nic nie mówi inspektorowi. "Geoida PL" może być oparta o Kronsztad 86, Kronsztad 60, Amsterdam, EGM - jeśli jest wycięta dla terenu PL, to możnaby ją tak opisać. Brak danych to młyn na wodę dla nich. Może to głupie...ale:

Miałem już sytuacje, gdzie, aby pomóc użytkownikowi, na bazie raportu musiałem ustalić model i poprawki geoidy. Jeśli na raporcie było wykazane np. geoida.gsf lub coś podobnego (a takie rzeczy też miały miejsce), ciężko ocenić faktyczne źródło (szczególnie, jak nie ma nadmiarowych danych do oceny) i skutecznie skończyć analizę.

Z punktu widzenia opisowego, sama nazwa pliku geoidy jest fajna...ale dla geodety, który ma np. kilka różnych plików i wie, co w nich jest.
Jeśli dany program nie wytrzymuje geoidy dla całej PL i musi mieć wgrywane fragmenty, czasem na raportach są wykazywane nazwy plików z geoidami, a system nie jest wskazany.

Jedynym, najkrótszym sposobem na wskazanie konkretnego modelu wysokościowego/geoidy jest właśnie wykazanie symbolu.
PL-teren Polski
KRON86 - Kronsztad 86
NH - wysokości normalne

Dlatego w programie jaki rozwijam (RaportyGPS), oprócz tego, że problem obsługi geoidy dla całej PL jest rozwiązany (program szybko obsługiwałby zarówno geoidy dla małego, jak i dużego obszaru) jest podawany zarówno symbol z rozporządzenia (np. PL-KRON86-NH) oraz zwyczajowa nazwa (Kronsztad 86).

Choć jak ostatnio ktoś zwrócił uwagę na forum PTG - ponoć są różnice pomiędzy PL-KRON86-NH a Kronsztad 86. Niestety nie mam pod ręką "Geodety" (u nas tego w kioskach i sklepach nie uświadczysz), gdzie ta kwestia była opisywana, więc ciężko mi jest to ocenić. Jak tylko jakiś skan lub pismo do mnie trafi to się wypowiem. I jak będą podstawy, wprowadzę odpowiednie zmiany w nazewnictwie systemu wysokościowego w ramach kolejnej aktualizacji. Na wiki jest info o Kronsztad 2006, ale ten nie ma umocowania prawnego, więc się faktycznie nie liczy.

Jeśli chcesz mieć zweryfikować obliczenia dot. obowiązującej (PL-KRON86-NH lub też EVRF2007-NH) lub innych (PL-EGM2008-NH) dla całego terenu kraju - to skorzystaj z wersji demo programu (jest tam pełen pakiet do przeliczeń w tym zakresie). Ponieważ ostatnio była wydana aktualizacja 2.13, wszystkie demówki zostały przedłużone, więc teraz powinno to spokojnie zadziałać - po uruchomieniu programu, klawisz F5 (kalkulator) i tam jest zakładka do obliczeń w zakresie porównania i przeliczania geoid (różnic), także z jednego układu na drugi.



pozdrawiam

cichypawel Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Witam jaką nazwę modelu geoidy w raporcie rtn z
> pomiaru gps macie?
>
> u mnie jest Geoida PL i mam uwagę od
> kontrolującego że błędna geoida.
>
> podstawa prawna to:
>
> Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15
> października 2012 r. w sprawie państwowego systemu
> odniesień przestrzennych Dz.U. 2012 poz. 1247
>
> Po rozmowie z producentem gpsa ustaliłem ze mam
> aktualny model geoidy.

_______________________________________________________________________________________________________________________
SkyRaster :: Inżynieria Oprogramowania :: Programy projektowane pod Twoje potrzeby.

http://raportygps.pl/img/geoforum-sky-logo.pnghttp://raportygps.pl/img/geoforum-blog-logo.png



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2018-02-03 08:03 przez skyraster.



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Model geoidy 3585 cichypawel 2016-09-07 11:00
  Re: Model geoidy 1643 vvizura 2016-09-07 11:08
  Re: Model geoidy 2182 jarooo 2016-09-07 11:14
  Re: Model geoidy 1651 pandrzej 2016-09-07 14:35
  Re: Model geoidy 1175 jeometrosek 2017-08-08 07:19
  Re: Model geoidy 1282 oskar wilde 2017-08-07 15:35
  Re: Model geoidy 1310 jeometra 2017-08-07 20:20
  Re: Model geoidy 1109 oskar wilde 2017-08-07 23:15
  Re: Model geoidy 1314 jeometrosek 2017-08-08 07:24
  Re: Model geoidy 1057 Rufus 2017-08-08 11:53
  Re: Model geoidy 1082 jeometrosek 2017-08-08 13:27
  Re: Model geoidy 965 malanczuk 2018-02-02 10:53
  Re: Model geoidy 975 ro_ot 2018-02-08 09:04
  Re: Model geoidy 804 kolonw 2018-02-02 22:40
  Re: Model geoidy 1618 skyraster 2018-02-03 08:03


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.