eljotpi Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> VIP Napisał(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > eljotpi Napisał(a):
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > Mbiela, tez bym to zrobił ale komercyjne nie
> > maja
> > > stacji zaliczonych do 1 klasy. Z reguły to
> > osnowa
> > > pomiarowa a w najlepszym razie 3 klasa. Z
> tym,
> > ze
> > > jeśli przy RTN trafi sie chociaż jedna stacja
> > > klasy osnowy pomiarowej, to dystrybuowana
> > poprawka
> > > jest degradowana do osn. pomiarowej. I z
> takich
> > > poprawek nie można zakładać własnej osnowy bo
> > > byłaby to osn.pom. II rzędu. A w naszych
> > pracach
> > > do celów drogowych (mdcp,zrid) bardzo często
> > > posiłkujemy się pktami nowo-założonymi osn.
> > > pomiarowej. A ponieważ musimy się pilnować
> > bo...
> > > to jest jak jest.
> >
> >
> [
www.tpinet.pl]
>
> > ieci-do-zasobu
> > np.
> >
> [
www.tpi.com.pl]
>
> > i_Licencja_2017.pdf
>
>
> No właśnie nic to specjalnie nie zmienia bo
> stacje, które są w zakresie ewentualnego
> zainteresowania to 3 klasa a nie 1. Natomiast
> błędność punktów granicznych np. dla opracowań dla
> ZRID powinna być określona z pomiarów względem 1
> klasy. I co poradzisz? Nic nie poradzisz.
> cyt.:
> ... których położenie względem osnowy geodezyjnej
> 1 klasy zostało określone na podstawie
> geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych z błędami
> średnimi nieprzekraczającymi...
Ależ oczywiście, że względem 1 klasy i to położenie ma wynosić nie więcej niż 0.30 m.
Nie może być tak, że w standardach jest wymagana mniejsza dokładność, a niżeli w opracowaniach dla ZRID.
Wspomniałbym tu jeszcze o dopuszczalnych wartościach odchyleń liniowych dla punktów granicznych, kiedy poprawiamy bazy danych.
cyt. "§ 67. 1. Przy tworzeniu roboczej bazy danych porównuje się wartości współrzędnych punktów granicznych ustalonych na podstawie pomiaru z wartościami współrzędnych tych samych punktów uzyskanych przez wykonawcę z PZGiK.
2. W roboczej bazie danych ujawnia się współrzędne ustalone na podstawie pomiaru, jeżeli:
1) pomiar punktów granicznych oznaczonych na gruncie wykonany został z większą dokładnością niż pomiar tych samych punktów będący źródłem danych ewidencyjnych pozyskanych z PZGiK;
2) pomiar punktów granicznych poprzedzony został ustaleniem ich położenia w trybie przepisów rozdziału 6 ustawy lub przepisów wydanych na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy.
...
5. Jeżeli pomiar będący przedmiotem opracowania oraz pomiar będący źródłem danych PZGiK wykonane były z tą samą dokładnością, a odchylenie liniowe między matematycznym przedstawieniem tego samego punktu granicznego ustalonym na podstawie danych z pomiaru oraz danych pozyskanych z PZGiK nie przekracza dopuszczalnych wartości określonych w ust. 6, w roboczej bazie danych ujawnia się dane pozyskane z PZGiK.
6. Dopuszczalne wartości odchylenia liniowego wynoszą:
1) dla punktów stabilizowanych - 0,15 m;
2) dla punktów niestabilizowanych - 0,25 m.
7. Faktyczną wartość odchylenia liniowego (dl), o którym mowa w ust. 5, ustala się według wzoru:
w którym:
przy czym:
Xp i Yp - to współrzędne płaskie prostokątne uzyskane na podstawie
pomiaru,
Xd i Yd - to współrzędne płaskie prostokątne pozyskane z PZGiK.
8. Przepisy ust. 1, ust. 2 pkt 1, ust. 5, ust. 6 pkt 1 oraz ust. 7 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do innych niż punkty graniczne szczegółów terenowych I grupy."
Mając powyższe na uwadze, wszystkie punkty graniczne w bazach danych EGiB prowadzone i aktualizowane przez starostów, prezydentów jeśli jest jednocześnie w roli starosty (miasta na prawach powiatu), pomierzone na osnowę III kl powinny mieć atrybut bpp o wartości większej niż 1 i co najwyżej bpp 2.
Tak to zostało pomyślane w przepisach, że zawsze odnosimy się do czegoś naj (bezbłędnego) czyli tu osnowa I kl.
Zaczynam odczuwać brak dostatecznej wiedzy, aby właściwie przedstawić opisany fakt względem czego mamy określać średni błąd położenia punktu.
Być może mam błędne przekonanie o dopuszczalnych wartościach błędów średnich płożenia punktów granicznych.
Odnosząc się do "LISTY DOPUSZCZALNYCH WARTOŚCI BŁĘDU ŚREDNIEGO POŁOŻENIA PUNKTU GRANICZNEGO (BPP) WZGLĘDEM OSNOWY GEODEZYJNEJ 1 KLASY:"
bł.śr. 0.00-0.10 m
bpp 1
rodzaj osnowy poz. ASG EUPOS
błędy uzyskane dla przyk. met. pom RTK/RTN (3-5 cm).
Idąc tym tropem można by napisać, że od wejścia w życie rozporządzenia MAiC z dn. 29 listopada 2013 r. nie możemy wykonywać pomiarów kamieni granicznych dowolną metodą pomiarową z osnowy III kl ponieważ sama osnowa ma większy błąd śr. położenia względem punktów osnowy 1 klasy.
Gdzie jest napisane, że kamienie graniczne mamy pomierzyć metodą RTK/RTN z wykorzystaniem tylko poprawek ASG-EUPOS?
Najwłaściwszym w tej sprawie będzie, aby udzielił/a odpowiedzi Ktoś z GUGiK.
ViP
PS. Przepraszam jeśli coś pomieszałem...weekend-)
Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2017-08-06 20:11 przez VIP.