GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: Opłaty za materiały
Autor: eljotpi (---.interkonekt.pl)
Data: 06 sty 2018 - 10:39:44

Właściwie powinienem zacząć tak, Koleżanki i Koledzy prowadzący gospodarczą działalność w zakresie usług geodezyjnych "nie dajmy się zwariować" i nie patrzmy na przedmiot naszej działalności oczami pracowników administracji, których obowiązkiem i celem jest prowadzenie geodezyjnych baz danych.

Nam są zlecane przez inwestorów konkretne opracowania i czynności, które są im potrzebne do zaspokojenie różnych potrzeb nałożonych na nich, a nie na nas, przez ustawy. W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z art. 43 ust. 1-3 prawa budowlanego gdzie zostały na kier. budowy lub inwestora obowiązki, że obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b i 19a-20b, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu - geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej ich położenie na gruncie.
Przy czym jeśli chodzi o obiekty budowlane, ulegające zakryciu,
to podlegają inwentaryzacji przed ich zakryciem. Oczywiście te obowiązki nie dotyczą przyłączy jeżeli połączenie z siecią znajduje się na tej samej działce co przyłącze lub na działce do niej przyległej.

I to musimy mieć na względzie dokonując inwentaryzacji, że przymus pochodzi z prawa budowlanego a nie z prawa geodezyjnego. Inna sprawa to standardy techniczne wykonywania inwentaryzacji.

Dlatego realizując zlecenie powinniśmy pozyskać przede wszystkim to o czym wspomniał Verbatim, tzn. standardowe opracowanie kartograficzne - mapę zasadniczą a nie żadne bazy. Przecież zgłaszając pracę, która polega na inwentaryzacji to za cel pracy w druku zgłoszenia wybieramy 19) inw. ob. budowlanych a nie 4) czy 5). Te ostatnie cele dotyczą prac zleconych przez gestorów baz gesut.
Wykonując inwentaryzację sieci jest bardzo istotne z punktu widzenia kier. robót czy inwestora, nie tylko sam przebieg sieci ale przede wszystkim miejsca włączeń do obiektów czyli do sieci rozdzielczej oraz do obiektów takich jak np. budynki.

Ograniczając się wyłącznie do baz i to tylko konkretnej sieci pozbawiamy się możliwości porównania położenia inwentaryzowanej sieci z sąsiednimi obiektami i elementami zagospodarowania jak również z granicami ewidencyjnymi działek.
Zamawiając mapę zasadniczą, która wg. art. 4 ust. 1e pkt 2 uPgik jest standardowym opracowaniem kartograficznym, tworzonymi na podstawie odpowiednich zbiorów danych zawartych w bazach danych, o których mowa w ust. 1a i 1b art. 4 uPgik (czyli: 2) ewidencji gruntów i budynków (katastru nieruchomości) ; 3) geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu; 8) obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:10 000–1:100 000, w tym kartograficznych opracowań numerycznego modelu rzeźby terenu; ) gwarantujemy sobie dostęp do wszystkich danych nie tylko tych najpotrzebniejszych ale i tych, które w specyficznych sytuacja np. przekroczenia granic inwestycji, działek itp. mogą stać się bardzo potrzebne albo wręcz drastycznie ważne. Dlatego zawsze zamawiam MZ a starosta ma mi ją dostarczyć z takimi danymi o jakich mówi art. 4 ustawy.

Pamiętajmy o tym kto nam płaci i kto jest naszym zleceniodawcą bo to jest najważniejsze, a nie to co powie gestor bazy gesut, a już najmniej ważne jest stanowisko organu zobowiązanego do uzgodnienia listy materiałów w związku ze zgłoszeniem. Szanujmy się.


MarekOTT Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Jak wygląda u Was sama aktualizacja np. bazy GESUT
> sieci wody.
>
> Rozumiem ze zamawiacie tylko wodę z GESUT,
> opłacacie, a następnie tworzycie plik różnicowy
> ?.
>
> Spotkałem się z rożnymi ośrodkami. Są ośrodki w
> których geodeta aktualizuję bazę przez
> przeglądarkę online. Nic się przy tym nie płaci.
> Są też ośrodki które wysyłają GIV, GML itp.
> oczywiście po wcześniejszym zamówieniu i
> opłaceniu.
>
> Drugą sprawą jest to, czy wykonując mapę do celów
> projektowych, jest obowiązek zakupu wszystkich
> baz, czy tylko bazy które zostaną zaktualizowane.
> Oczywiście napisałem to na podstawie tego co
> zapisano w GNIOCIE czyli że mapę dc projektowych
> wykonuje się na podstawie baz danych i nawet w
> przypadku braku zmian w treści mapy zasadniczej,
> powinno się posiadać bazy w licencji dla samej
> zasady i idei opisanej GNIOCIE. Oczywiście
> bezsens totalny, bo zamawiając mapę zasadnicza
> (13.2) jesteś w stanie mapę dc projektowych
> wykonać na cele do jakich jest tworzona.
>
> Podobnie czy np. wykonując mapę d/c projektowych
> na obszar 100 ha, chcesz zaktualizować bazę np.
> kanalizacji na obszarze 1 ha, czy możesz zamówić
> GESUT k tylko na 1 ha, czy na całe 200ha.

Pozdrawiam
Leszek Piszczek


Strona domowa PTG : http://www.ptg-org.pl/pisma/_Inne/Images/Podpis_ptg_www.jpg Forum PTG : http://www.ptg-org.pl/pisma/_Inne/Images/Podpis_ptg_forum.jpg
Cytat:
Motto z ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne:
"Art. 7. 1. Do zadań Służby Geodezyjnej i Kartograficznej należy w szczególności:
8) nadawanie, do czasu utworzenia odpowiednich samorządów zawodowych, uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, prowadzenie rejestru osób uprawnionych oraz współpraca z tymi samorządami zawodowymi;"



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Opłaty za materiały 2656 link2jack 2017-07-28 14:57
  Re: Opłaty za materiały 938 maxpor 2017-07-28 16:28
  Re: Opłaty za materiały 771 chlebzesmalcem 2017-07-31 09:25
  Re: Opłaty za materiały 702 bletka 2017-07-31 10:42
  Re: Opłaty za materiały 609 rafal. 2017-07-31 12:15
  Re: Opłaty za materiały 573 eljotpi 2017-07-31 14:12
  Re: Opłaty za materiały 505 nil20 2017-07-31 15:55
  Re: Opłaty za materiały 439 bletka 2017-07-31 17:03
  Re: Opłaty za materiały 411 eljotpi 2017-07-31 17:07
  Re: Opłaty za materiały 413 nil20 2017-07-31 19:47
  Re: Opłaty za materiały 368 eljotpi 2017-08-01 14:22
  Re: Opłaty za materiały 305 Verbatim 2017-08-01 21:48
  Re: Opłaty za materiały 332 domasz 2017-08-01 21:33
  Re: Opłaty za materiały 310 eljotpi 2017-08-02 06:58
  Re: Opłaty za materiały 352 eljotpi 2017-08-02 07:01
  Re: Opłaty za materiały 356 panda 2017-08-01 22:17
  Re: Opłaty za materiały 296 Zielo77 2017-10-10 00:55
  Re: Opłaty za materiały 376 maxpor 2017-10-10 20:40
  Re: Opłaty za materiały 249 MarekOTT 2018-01-05 14:38
  Re: Opłaty za materiały 266 eljotpi 2018-01-06 10:39
  Re: Opłaty za materiały 257 Verbatim 2018-01-05 20:39


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.