Re: Informacja od geodety o zgodnosci usytułowania z projektem.
Autor:
nil20 (---.centertel.pl)
Data: 19 mar 2018 - 11:38:52
VIP Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Nil20, jeśli chcesz udzielić odpowiedzi to proszę
> bardzo:
>
> -jakie odchyłki liniowe (precyzuję, dotyczy dh)
> podajesz podczas pomiaru kontrolnego GNSS na
> punkatch BDSOG?
Ja ich nie podaję, kontroler mi je wyświetla z taką dokładnością zapisu, jaką mam ustawioną. Do tego obok widzę aktualny błąd pomiaru, zwykle +/-3-4cm.
A to oznacza, że mieszczę się w 0,09 odchyłki przy założonym dla tej metody, dopuszczalnej dokładności pomiaru. I tylko to mnie w tym momencie obchodzi, bo cytowany przepis dotyczy (kuriozalnego w skali świata) przepisu o konieczności kontroli poprawności działania RTN na punktach osnowy. Tutaj jakby nawet nie chodzi o faktyczny błąd pomiaru punktu osnowy, bo przepis jest dedykowany tylko i wyłącznie tej metodzie pomiaru, której dokładności są autorom przepisu znane. Więc mój odczyt z ekranu kontrolera ma się nie różnić o więcej, niż 0,09cm w danym momencie.
A jakie podaję wartości? W tym konkretnie przypadku żadnych nikomu nie podaję, co najwyżej pisze w sprawozdaniu, że pomiar wykonałem technika RTN z kontrolą na pobliskich punktach osnowy i wartości odchyłek nie przekroczyły wartości dopuszczalnych.
Bo żaden przepis nie obliguje mnie do przekazywania tabelki z porównaniem xy ani z do PZGiK, jak ma to miejsce w odniesieniu do punktów granicznych lub szczegółów 1 grupy.
A pisze to właśnie po to, żeby nie uogólniać i nie wkładać do jednego wora norm, odnoszących się do zupełnie innych spraw.
>
> standardy mówią o:
> " w odniesieniu do wysokości - 0,09 m (dh =< 0,09
> m)"
>
> Nil20, chodzi o precyzję zapisu, czyli wyrażanie
> wyników pomiarów wysokości.
>
> Przypomnę, że:
> "Wyniki pomiaru wysokościowego wyraża się w
> metrach z precyzją do 0,1 m, 0,01 m lub 0,001 m w
> zależności od dokładności wykonywanego pomiaru."
>
> Niby proste, a tyle mamy z tym problemów.
>
> ViP