GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Linie konstrukcyjne na szkicu polowym (katastralnym)
Autor: Atol (5.63.188.---)
Data: 07 gru 2017 - 11:13:45

§ 34. 1. Geodezyjny pomiar sytuacyjny metodą ortogonalną wykonuje się przez określenie:
1) odległości pomiędzy punktem stanowiącym początek linii pomiarowej a rzutem prostokątnym mierzonego szczegółu terenowego na tę linię;
2) odległości pomiędzy szczegółem terenowym a jego rzutem prostokątnym na linię pomiarową, zwanej dalej „rzędną”.

Czy powyższy zapis (a właściwie te następujące po nim w rozporządzeniu) mają również zastosowanie przy nazwijmy to niewinnie „liniach konstrukcyjnych”, które umieszczamy na szkicu polowym (katastralnym) ?

Najbardziej interesuje mnie zapis:

2. Linię pomiarową wyznaczają dwa dowolne punkty, z których każdy jest punktem:
1) poziomej osnowy geodezyjnej lub
2) pomiarowej osnowy sytuacyjnej, lub
3) wyznaczonym na bokach osnów, o których mowa w pkt 1 i 2.

Z którego by wynikało, że muszę punkty graniczne pomierzyć jak osnowę pomiarową

Oraz:
7. Dopuszczalne długości rzędnych i precyzję zapisu danych obserwacyjnych określa poniższa tabela.

Grupa szczegółów terenowych
Dopuszczalna długość rzędnej (w metrach)
Dopuszczalny błąd pomiaru długości rzędnej i odciętej (w metrach)

I 25 0,05
II 50 0,05
III 70 0,10

Z której to wynikało by, że rzędna dłuższa niż 25 metrów jest niedopuszczalna.

Powyższe paragrafy dotyczą pomiaru sytuacyjnego, a ja tak naprawdę chce stworzyć linie konstrukcyjne do ewentualnego odtworzenia pierwotnego położenia punktu.
Pytam ponieważ inspektor żąda usunięcia rzędnych dłuższych niż 25 metrów. Nie wspomniał o pomiarze znaków jak osnowy pomiarowej ale to mi się samo nasunęło.



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Linie konstrukcyjne na szkicu polowym (katastralnym) 933 Atol 2017-12-07 11:13
  Re: Linie konstrukcyjne na szkicu polowym (katastralnym) 594 sfl 2017-12-07 18:03


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.