GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: Wznowienie - kiedy stabilizować?
Autor: Harpagon (---.218.217.194.siec.idealan.pl)
Data: 14 lip 2018 - 08:59:25

kazo Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Na gruncie pouczam strony, że mają obowiązek
> chronić znaki graniczne, że w przypadku sporu mogą
> zwrócić się do sądu. Co mają chronić - palik?
> Palik to nie jest znak graniczny - jest to sposób
> markowania. Mam granicę prawną, z podziału,
> geodeta zakopał 30 lat temu znaki graniczne, które
> to teraz odszukałem i nie mam prawa na podstawie
> prawa geodezyjnego i kartograficznego uzupełnić
> (wznowić) znak graniczny? Miałem wątpliwość co do
> momentu stabilizacji - czy można ją wykonać przed
> spotkaniem określonym w zawiadomieniu. Nie brałem
> pod uwagę w tym przypadku tego, że nie mam prawa w
> ogóle stabilizować. Nie stabilizuję czyli nie
> wznawiam - czyli jak mogę pouczać strony, żeby
> zwróciły się do sądu, kiedy to moim zdaniem nie w
> pełni jest wykonane wznowienie bez znaków w
> terenie.

Ja się z tobą zgadzam! Ale orzecznictwo sądów jest jednoznaczne: znaki można wznowić, gdy nie ma sporu co do ich położenia "przed wznowieniem". Oczywiście muszą być dokumenty pozwalające na dokładne określenie położenia tych znaków, oraz - co lubią podkreślać WINGIK - jakiś protokół czy inny papier potwierdzający, że ta stabilizacja w ogóle była kiedyś wykonana.
Sytuacja może być absurdalna - sąsiad nie zgadza się na wskazywane przez geodetę położenie znaków (jeszcze nie zakopanych), ale nie kieruje sprawy do sądu. A to przecież strona niezadowolona, w myśl PGK ma to zrobić. A nasz zleceniodawca, który chce się ogrodzić i mu te położenie znaków pasuje - teoretycznie nie ma prawa kierować sprawy do sądu, bo nie jest "niezadowolony"!
Dawniej zawsze stabilizowałem znaki, pomimo sprzeciwu sąsiadów. I nikt nigdy nie skierował sprawy do sądu. Ale dziś jest inaczej - ludzie nie kierują sprawy do sądu, bo to kosztuje. Za to skarżą do starosty czy WINGIKa (na jedno wychodzi) a ten wszczyna postępowanie dyscyplinarne!

Sądy administracyjne i cywilne oraz WINGIK i GGK są zgodni, że WZG nie jest procedurą KPA. Natomiast jeśli chodzi o zawiadamianie stron - tu już "na dwoje babka wróżyła" - czasem rozliczają z prawidłowości powiadomienia zgodnego z KPA. Bo samo PGiK mówi, że zainteresowane strony zawiadamia się najpóźniej na 7 dni przed wznowieniem. I nie przewidziano tam, czy zawiadomienie może odebrać domownik, czy można je awizować, co zrobić, gdy nie zostanie odebrane. Czy w tych przypadkach w ogóle można wznawiać znaki? Trzymając się litery PGK - nie można! Bo nie ma dowodu, że strona jest powiadomiona! A rzekomo KPA się nie stosuje...
Ja jednak w opisanych przypadkach traktuję jako prawidłowe powiadomienie. Na razie PODGK się nie czepił. Na razie... Mam właśnie przypadek, ze jeden sąsiad w ogóle nie odebrał powiadomienia, a koniec drugiego awizo wypadł po terminie wyznaczonym w zawiadomieniu. sad smiley Dałem trochę za krótki termin, bo zleceniodawca wyjeżdżał za granicę na pół roku. Wszyscy inni odebrali. I tu będą schody w PODGK. Ale biorąc na logikę - skoro ktoś nie odbiera pisma - to co za różnica, jaki w nim był wyznaczony termin? Bo gdyby odebrał je po drugim awizo i po terminie WZG - to nie ma zmiłuj - zawiadomienie jest nieprawidłowe! Oczywiście to wszystko, jeśli założymy, że do zawiadomień o WZG stosuje się jednak KPA...



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Wznowienie - kiedy stabilizować? 1884 kazo 2018-07-13 06:50
  Re: Wznowienie - kiedy stabilizować? 758 Harpagon 2018-07-13 09:23
  Re: Wznowienie - kiedy stabilizować? 594 kazo 2018-07-13 16:26
  Re: Wznowienie - kiedy stabilizować? 700 Verbatim 2018-07-13 17:17
  Re: Wznowienie - kiedy stabilizować? 769 Harpagon 2018-07-13 22:27
  Re: Wznowienie - kiedy stabilizować? 664 Verbatim 2018-07-13 17:15
  Re: Wznowienie - kiedy stabilizować? 667 garo_82 2018-07-13 21:21
  Re: Wznowienie - kiedy stabilizować? 618 Harpagon 2018-07-13 22:25
  Re: Wznowienie - kiedy stabilizować? 645 kazo 2018-07-14 07:41
  Re: Wznowienie - kiedy stabilizować? 572 Verbatim 2018-07-14 08:53
  Re: Wznowienie - kiedy stabilizować? 548 Harpagon 2018-07-14 09:13
  Re: Wznowienie - kiedy stabilizować? 523 jeometra 2018-07-15 11:31
  Re: Wznowienie - kiedy stabilizować? 623 Harpagon 2018-07-15 23:22
  Re: Wznowienie - kiedy stabilizować? 560 Harpagon 2018-07-14 08:59
  Re: Wznowienie - kiedy stabilizować? 587 kazo 2018-07-14 10:18


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.