GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: Rozporządzenie w sprawie GESUT czyli dlaczego trzeba zlikwidować mapę zasadniczą
Autor: zbyki (---.net-h-g1.isko.net.pl)
Data: 25 maj 2019 - 15:53:35

Nie wiem jak wygląda "obiektowanie" podobnych przewodów w GML, gdyż w ośrodkach, w których pracuje pliki wymiany przygotowuję w GEOINFO. Trochę czasu minęło od mojej ostatniej inwentaryzacji podobnych podwójnych przewodów, kiedy to z powodzeniem mierzyłem i wykazywałem je jako jeden obiekt z atrybutem ilość przewodów równe 2. W międzyczasie w ośrodku zmienił się "zestaw kodów". Próbując przygotować plik wsadowy z trwogą stwierdziłem, że przy przewodach do przesyłania pary, gazu i płynów brak jest atrybutu "ilość przewodów". W pierwszej chwili myślałem, że nastąpił jakiś straszny błąd. Wszelkie wątpliwość rozwiała lektura Rozporządzeń w sprawie mapy zasadniczej oraz w sprawie GESUT i KGESUT.

Wynika z niej, iż:
- każdy przewód do przysłania płynów, gazów i pary powinien być mierzony/rysowany jako osobny obiekt liniowy (po prostu nie ma atrybutu ilość przewodów),
- wyjątkiem jest kanał ciepłowniczy, który rysuje się linią w osi i może zawierać ilość przewodów w opisie,
- ponadto przewody elektroenergetyczne i telekomunikacyjne również powinny być rysowane każdy z osobna (szczególnie te z inwentaryzacji bieżących),
- dopiero kanalizacja kablowa może zawierać opis ilości przewodów znajdujących się w środku,
- co prawda przy przewodach elektroenergetycznych oraz telekomunikacyjnych pojawiają się dwa dodatkowe atrybuty:
--- wiązka: tak/nie
--- ilość przewodó: 2...
ale może być stosowany wyłącznie podczas zakładania bazy GEUST w trakcie jej uzupełniania danymi z operatów przyjętych do zasobu czy danymi pozyskanymi z branż, na podstawie których nie można wyodrębnić przebiegu poszczególnych przewodów. (art. 11, punkt 2 Rozporządzenia w sprawie GESUT i KGESUT).


Nawet jeśli dwa przewody gazowe przy instalacji doziemnej, każdy o średnicy 4 cm, ułożone obok siebie w odległości kolejnych 4 cm stanowią w terenie pas zabudowy łącznej 12 cm MASZ geodeto "rysować" je osobno! Opisy na mapie zasadniczej też muszą być dwa osobne "gn40".

Gorzej. Dwa kable średnicy równej mojemu tłustemu kciukowi czyli 1,5 cm wrzucone w wykop jeden na drugi też mają być obiektowane osobno! To nic, że są rozwijane z dwóch kłębów ale w wykopie fragmentami zachodzą na siebie i się plączą. GEODETO! Kup latarkę i na kolanach w wykopie zasuwaj centymetr po centymetrze identyfikując każdy kabel z osobna, aby tylko utworzyć dwa obiekty o niezaburzonej ciągłości!!!

Ręce opadają. Po co w PZGiK taka szczegółowość danych? Zlikwidować, zaorać i nasadzić ziemniaków!



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Rozporządzenie w sprawie GESUT czyli dlaczego trzeba zlikwidować mapę zasadniczą 812 zbyki 2019-05-25 00:59
  Re: Rozporządzenie w sprawie GESUT czyli dlaczego trzeba zlikwidować mapę zasadniczą 445 kolonw 2019-05-25 04:53
  Re: Rozporządzenie w sprawie GESUT czyli dlaczego trzeba zlikwidować mapę zasadniczą 422 jeometra 2019-05-25 08:49
  Re: Rozporządzenie w sprawie GESUT czyli dlaczego trzeba zlikwidować mapę zasadniczą 388 zbyki 2019-05-25 15:53
  Re: Rozporządzenie w sprawie GESUT czyli dlaczego trzeba zlikwidować mapę zasadniczą 324 nil20 2019-05-25 16:20
  Re: Rozporządzenie w sprawie GESUT czyli dlaczego trzeba zlikwidować mapę zasadniczą 281 Jurek B. 2019-05-25 18:47
  Re: Rozporządzenie w sprawie GESUT czyli dlaczego trzeba zlikwidować mapę zasadniczą 254 zbyki 2019-05-25 21:40
  Re: Rozporządzenie w sprawie GESUT czyli dlaczego trzeba zlikwidować mapę zasadniczą 220 Jurek B. 2019-05-26 13:19
  Re: Rozporządzenie w sprawie GESUT czyli dlaczego trzeba zlikwidować mapę zasadniczą 192 zbyki 2019-05-26 19:44


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.