GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ?
Autor: nil20 (---.147.40.153.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 09 lis 2019 - 23:13:32

Czwartak Napisał(a):
-------------------------------------------------------

> Rozumiem ,że to żart sobotni.


Nie.

"Art. 11. 1. Wykonawcą prac geodezyjnych lub prac kartograficznych może być przedsiębiorca, jednostka organizacyjna, a także osoba legitymująca się uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii w przypadku wykonywania przez tę osobę funkcji biegłego sądowego, mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego.
2. W przypadku gdy wykonawcą prac geodezyjnych lub prac kartograficznych podlegających obowiązkowi zgłoszenia organowi Służby Geodezyjnej i Kartograficznej jest przedsiębiorca lub jednostka organizacyjna, a poszczególne czynności składające się na te prace nie są realizowane w całości samodzielnie przez osobę legitymującą się uprawnieniami zawodowymi, przedsiębiorca lub kierownik jednostki organizacyjnej ustanawia legitymującego się odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi kierownika prac geodezyjnych lub kierownika prac kartograficznych."


W rozporządzeniu o EGB - co można łatwo sprawdzić funkcją "szukaj" - mowa jest tylko o jednym geodecie - Głównym Geodecie Kraju, który nie musi mieć uprawnień i zresztą nie ma aktualnie chyba.
łatwo sprawdzić, że ustalenie granic działek do celów EGB (jak nazwa wskazuje, nie do celów KW ani nie rozgraniczenie wg ustawy PGK czy KC) w żadnym punkcie nie wspomina o geodecie uprawnionym.
Rozporządzenie domaga się podpisu uprawnionego dopiero na wykazach zmian danych ewidencyjnych, które można pośrednio uznać za kwity skutkujące zmianami w KW, po uprzednich zmianach w EGB.

Zatem w omawianej sprawie podpis uprawnionego powinien być pod sprawozdaniem technicznym, jako kierownika prac.
Podpisy wcale nie gwarantują "bezpośredniego nadzoru" ani ten nadzór nie jest zdefiniowany czy opisany gdziekolwiek.
A skoro w wyniku czynności terenowych, z powodu braku zmian nie doszło do sporządzenia wykazów zmian danych ewidencyjnych to nie ma się pod czym podpisać.
Również wg standardów mamy geodetę przemilczanego, proszę bardzo parę smacznych cytatów:

"Spis dokumentów operatu technicznego zawiera:
1)nazwę wykonawcy;
2)liczbę porządkową i nazwę dokumentu;
4)imię, nazwisko i podpis OSOBY, która sporządziła spis dokumentów operatu technicznego"
albo:
"Treść szkicu polowego stanowią:
informacje określające:
c)wykonawcę oraz osobę, która wykonała pomiar,
4)podpis osoby, która wykonała szkic polowy."


I znów "nic o ograch", jakby powiedziała jedna wróżka.

Tak, te przepisy to żart.
Miłego święta niepodległości, szanowni "geodeci uprawnieni" do samodzielnych, niepodległych funkcji.

Poprawka, rozpędziłem się. W sprawozdaniu należy tylko wskazać dane uprawnionego, wg standardów jego treścią nie są jakiekolwiek podpisy. Jak i nigdzie chyba nie napisano, że każdą stronę operatu ma podpisać ktokolwiek, poza opcją podpisu elektronicznego.
Tylko domniemanie, że dokument to coś z podpisem, ale czyim?



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2019-11-09 23:22 przez nil20.



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 1433 bartek35 2019-11-04 18:52
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 458 maxpor 2019-11-04 20:04
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 423 bartek35 2019-11-04 20:26
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 405 Harpagon 2019-11-04 23:42
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 347 maxpor 2019-11-05 08:23
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 401 Harpagon 2019-11-04 23:40
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 380 nil20 2019-11-05 08:48
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 312 geostefan 2019-11-05 18:04
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 178 Czwartak 2019-11-09 16:45
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 179 nil20 2019-11-09 17:15
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 173 Czwartak 2019-11-09 22:05
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 201 nil20 2019-11-09 23:13
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 157 geostefan 2019-11-10 18:23
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 303 Kunzite 2019-11-05 12:53
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 272 irekle 2019-11-05 13:27
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 273 Gieodetta 2019-11-05 13:51
  Re: Kiedy protokół, szkic jest dokumentem ? 305 oskar wilde 2019-11-05 16:02


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.