Re: Standardy 2020. Dyskusja
Autor:
Harpagon (178.212.146.---)
Data: 24 sie 2020 - 18:50:47
"2. Współrzędne punktów granicznych pozyskane z zasobu nie podlegają modyfikacji, jeżeli pierwiastek z sumy kwa-dratów różnic między dotychczasowymi współrzędnymi i współrzędnymi uzyskanymi z pomiaru nie przekracza 0,20 m albo jeżeli pochodzą z dokumentów geodezyjnych zasobu, które stanowiły podstawę ustalenia przebiegu granic w postę-powaniu administracyjnym lub sądowym."
- To też durny zapis! Po pierwsze notorycznie spotykam na zmodernizowanych obiektach błedy obliczeniowe. Np linia pomiarowa na końcu zaczepiona jest błędnie - o ok. 100 cm, a początek jest ok. Liczę na tej linii szereg graniczników, na początku są to niewielkie różnice, narastają od 0 do 100 cm. Czyli co - mam te pierwsze zostawić, a dopiero następne, większe niż 20 cm poprawiać? Ja uważam, że jeśli stwierdzę błąd obliczeniowy - to mam prawo poprawić go niezależnie od wielkości tego błędu. No ale tu myślą inaczej...
No i nastepna wątpliwoćś: mam punkt graniczny, który ma byc na linii, a współrzedne są błędne np o 19 cm. Robię WZG - czy mam znak zakopać zgodnie z dokumentami czy zgodnie ze współrzędnymi? Ja wybiorę ten pierwszy wariant, ale po pomierzeniu znaku wyjdzie duża róznica - ośrodek będzie kręcił nosem a i koledzy po fachu powiedzą, że nie umiałem znaku dobrze zakopać i taka duża różnica...
Zaś co do drugiego akapitu: w ubiegłym roku natknąłem się po sąsiedzku ze świeżym rozgraniczeniem sądowym. Biegły (emeryt) źle dobrał punkty do transformacji, ja zaś wykopałem przedwojenne podcentry tuż obok działki. Różnice miedzy moimi a jego współrzędnymi wyniosły 80 cm. TO BYŁO w POSTĘPOWANIU SĄDOWYM, więc nie mam prawa zmienić jawnie błednych współrzednch???