Re: Standardy 2020. Dyskusja
Autor:
VIP (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data: 27 sie 2020 - 02:16:13
chlebzesmalcem Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Amerykanie poza tym robią masę innych dziwnych
> rzeczy, nigdy do tego narodu bym się nie
> porównywał.
A gdzieżby.
U Nas w konie uprawiano glebę, kiedy to Amerykanie wylądowali na księżycu.
Wyłącz GPS-y i włącz polskie satelity POLsky.
Może lepiej zacznijmy porównywać się do ChRP?
Ale czy Chińczyki nie są lepsi o USA?
"Reuters podał, że Chiny zakończyły budowę swojego systemu nawigacji satelitarnej. Ostatni satelita systemu Beidou znajdzie się na orbicie w tym miesiącu (NEWSY 12 czerwca 2020).
System da Chinom pełną niezależność od amerykańskiego GPS. Sam pomysł na własny system pozycjonowania powstał w latach dziewięćdziesiątych. Pierwsze chińskie satelity zaczęły działać w 2000 r., ale zasięg systemu był ograniczony tylko do obszaru Chin. W 2003 Chiny próbowały dołączyć do europejskiego systemu Galileo, ale później zdecydowały się na rozwijanie własnej platformy. Druga fala satelitów zaczęła działać na orbicie w 2012 r. Trzecia fala z zasięgiem globalnym działa od 2015 r. Chiński „gps” Beidou składa się z 35 satelitów. System GPS ma ich 31. Mniej satelitów ma także Galileo oraz rosyjski GLONASS. Koszt chińskiej platformy to 10 mld dolarów. Główny cel powstania to zapewnienie danych dla wojska w czasie globalnego konfliktu. Precyzja lokalizacji w obszarze Azji to 10 cm (GPS ma 30 cm).
Chiny wykorzystują ten system także komercyjnie – działa on w różnych dziedzinach w 120 państwach. Z systemu korzystają także chińskie smartfony (70% w 2019 r.)."
To tak nawiasem ....
Trzeba iść z postępem, i próbować. BRAWO dla GGK.
Zobaczymy co będzie za rok. Nikt i nic nie jest doskonałe, ale trzeba próbować.
Może będzie "lepiej" dla Naszej Geodezji.
Ale czy na pewno? Ponieważ, mam dość kiedy szukam starych znaków granicznych i "klnę jak szewc" po co Qr... mi to było brać. A szkice piękne jak ta lala z 1992 r., wspólrzędne w układzie 1965. Ciągi osnowy pomiarowej "wyrównane", a dziura wykopana na 1m w dól o promieniu na ca 3m.
Część pkt. jest odszukana z błędem do 1m, pozostałe znaki w lesie. Pytanie wznowić czy szukać? Zmieniać współrzędne na wspólrzędne pomierzone z lepszą dokładnością? Jaką?
Ach, i och dziś dowiedziałem się, iż "W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi zapisów § 12 ust. 2 oraz § 14 ust. 5 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1429), informujemy, że dokładności serwisów systemu ASG-EUPOS stosowanych w pomiarach kinematycznych GNSS, czyli RTK i RTN, wynoszą 0,03 m dla pozycjonowania poziomego oraz 0,05 m dla pozycjonowania pionowego. Więcej informacji znajduje się na stronie www.asgeupos.pl w zakładce „Serwisy”.
W końcu mamy precyzyjną odpowiedź. Do tej pory błądziliśmy w ustaleniach z jaka dokładnością mierzymy GPS-ami. My Geodeci mamy swój konik "DOKŁADNOŚĆ POMIARU", zapominając przy tym o DOKŁADNOŚCI WYKONANIA PRAC GEODEZYJNYCH.
ViP
Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2020-08-27 02:17 przez VIP.