GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: analiza osnowy pomiarowej
Autor: Verbatim (---.4.62.15.edial.pl)
Data: 18 wrz 2020 - 21:15:02

geo12 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Proszę o pomoc, mam wykonać analizę osnowy
> pomiarowej z operatu archiwalnego. Niestety nie
> bardzo wiem jak mam się do tego zabrać. Sytuacja
> wygląda tak: jest operat z lat 90 z podziału, do
> przyjęcia granic chcę wykorzystać fragment granicy
> ustalony w tym opracowaniu. Pomiar wykonano na
> osnowę pomiarową I rzędu nawiązaną do dwóch
> punktów osnowy III klasy. Mam szkic poligonu z
> miarami i kątami. W jaki sposób mogę wykazać że
> osnowa spełnia obecnie obowiązujące standardy

Jeśli dowiązana do 3 klasy, to ona ma współrzędne układu PL-2000. Mozna obliczyć z danych (dziennik poligonizacji, lub dziennik pomiaru kierunków i odległości) współrzędne osnowy pomiarowej. Jeśli posiadasz wykaz współrzędnych osnowy pomiarowej to wklep je do np. Mikromapy i zrób transformację układów (do 2000 stefa x) tak otrzymane współrzędne osnowy pomiarowej i katalogowe 3 klasy wyznacz w terenie, odszukaj stabilizację, jeśli zachowały się wykonaj pomiar. Od razu w terenie po ich odszukaniu i pomiarze otrzymasz odchyłki liniowe pomiędzy rzeczywistymi współrzędnymi układu 2000 a tymi obliczonymi lub katalogowymi. Te odchyłki są miarodajne bo na ich podstawie (azymut i odległość możesz korygować położenie następnych punktów osnowy do wyznaczenia. Powinny znajdować się w odległości, poniżej 0,1m od położenia wyznaczanego. Odchyłki liniowe zestawiasz w tabeli, to wszystko. I aż tyle, proste nieprawdaż. Takoż samo w przypadku innych punktów np. granicznych.
pozdrawiam
pozdrawiam



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  analiza osnowy pomiarowej 1603 geo12 2020-09-18 15:43
  Re: analiza osnowy pomiarowej 755 Stanley 2020-09-18 16:47
  Re: analiza osnowy pomiarowej 702 Verbatim 2020-09-18 21:15
  Re: analiza osnowy pomiarowej 578 geo12 2020-09-20 10:24
  Re: analiza osnowy pomiarowej 586 stardust 2020-09-20 10:34
  Re: analiza osnowy pomiarowej 580 oskar wilde 2020-09-20 20:10
  Re: analiza osnowy pomiarowej 666 Verbatim 2020-09-21 20:55


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.