mbiela Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> A jednak nowelizują:
> [
geoforum.pl]
> ja-projekt.pdf
>
> Jak dla mnie brakuje:
>
> 1.par41 - Braku doprecyzowania kiedy zmieniać
> powierzchnie działek - teraz trzeba nawet przy 1m2
> odchyłki
> 2.par36 - Pliki GML powinny być w składzie
> operatu
> 3.par42 - Brak regulacji przepisów przejściowych
> 4.par 44 - obowiązkowo na mdcp powinien być zapis
> czy analizowano granice działek
>
> Nie wiem czy zapis:
> w § 40 ust. 3 otrzymuje brzmienie:„3.
> Przepisu ust. 2 nie stosuje się w przypadku, gdy
> zmiana współrzędnych położenia punków granicznych
> jest wynikiem dostosowania danych z
> materiałów zasobu do obowiązującego układu
> współrzędnych płaskich prostokątnych.”.
>
> pozwala na zmianę współrzędnych, jeżeli pomiar był
> wykonany z wyższą dokładnością?
moim zdaniem :
ad.1 - nie trzeba doprecyzowywać, rozrzucanie odchyłek od powierzchni przy mozliwości pomiaru do 0.01 m i takich samych dokładnościowo obliczeniach jest bez sensu... pomierzyłeś, obliczyłeś - jest różnica - zmieniaj, niech wreszcie będzie dobrze
ad.2 - racja, mogloby być
ad.3 - przeciez to są przepisy przejściowe, krótkie ale jednak.. ale zgadzam się, że brakuje lepszej regulacji dot. prac sprzed 31.07 czyli np. ostatecnego terminu zakonczenia tych prac na powiedzmy 31.12.2022.. całe 2 lata na zamknięcie starych operatów, koniec rozliczania "po staremu", obowiązują już tylko ryczałty.
ad.4 - MDCP za jakiś czas zniknie w ogóle moim zdaniem, a zapisy dotyczące granic były wymagane w wielu urzędach przy wydawaniu pozwoleń na budowę juz przy poprzednich standardach, nawet wystarczał zapis "Granice działek nie były przedmiotem prac terenowych". z moich obserwacji wynika, że każdy szanujący się wykonawca i tak i tak robił przynajmniej analizę materiałów dot. przebiegu granic działek przedmiotowych i porównywał z bazą podgik. ale jeśli ktoś czuje potrzebę zapisywania takich rzeczy w prawie - jestem za,
odnośnie zapisu w par. § 40 ust. 3 - moim zdaniem raczej odnosi się on wyłącznie do transformacji współrzędnych między układami przy przejściu ze starych lokalnych na obecny 2000, np. na Śląsku obowiązywały też inne układy w tym samym czasie w róznych miejscach regionu ("65", "Pszów", "Borowa Góra", lokalne układy osnów górniczych), materiały dot. pomiarów granic nadal często się wykorzystuje i przelicza, bo zachowały się w archiwach dane dot. osnów. a punkty graniczne w terenie też się czasem odnajdzie jeszcze przedwojenne.
raczej nie stosowałbym tego do przeliczeń w tym samym układzie tylko dlatego, że ktoś pomierzył "dokładniej".