GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: Apel w sprawie formatu GML.
Autor: nil20 (---.147.102.51.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 10 lut 2021 - 23:46:50

Przydałoby się jeszcze stowarzyszenie PR dla Geodetów.

Bo mamy bardzo słaby pijar w społeczeństwie, w sejmie, w administracji chyba.
Skoro instytucje rządowe wprowadzają lekką ręką jakieś kolejne obowiązki formaty, systemy czy ostatnio podpisy kwalifikowane. Za wszystko trzeba jednak płacić i nic nie działa dobrze, teraz będziemy dzielnie przezwyciężać bariery, któreśmy sobie sami postawili.
Bo nie słyszałem, żeby projektanci naciskali na GML-a.
Jestem przekonany, że "nasz GML" będzie niekompatybilny bardzo długo z aplikacjami do projektowania, szczególnie w systemach BIM/3D, a przecież to powinien być nasz priorytet.
Nie wiem, czy jest jakakolwiek wola naszych informatyków, odpowiedzialnych za systemy do prowadzenia zasobów powiatowych, żeby dało się płynnie zrobic ekspor-import bazy graficznej i opisowej jednym kliknięciem.
Bo jak to będzie możliwe, to starostwa będą mogły co roku rozpisywać przetargi na system do obsługi powiatu. Teraz są trzymane za gardła, bo konwersja danych i szkolenia pracowników to zbyt duże koszty i muszą brnąć w to, co mają. Skąd mają, nikt już nie chce pamiętać. W końcu powszechność piratowania kiedyś Windowsa za darmo doporawdziła do praktycznego monopolu tego systemu w naszym kraju.
Takiej woli współpracy nie widać też przecież pomiędzy topowymi deweloperami oprogramowania do projektowania.
Oni się teraz dwoją i troją, żeby przymusić projektantów do licencji czasowych oraz do wprowadzania obwoiązkowego BIM-u.
Wtedy uzależnią wszystkich uczestników procesu budowlanego od swojej aplikacji, od projektu po zakończenie budowy. I będzie to prawdopodobnie musiało być zapisane w specyfikacji przetargu.

Ale na razie projektanci i budowlańcy nie mają ani obowiązku pracy w BIM (choć wielu to robi na własne potrzeby, bo jak nie jest przymusowe, to ułatwia tworzenie dokumentacji) ani nie mają "GML"a.
A składanie projektów elektronicznych jest w fazach testów, do których GINB "zachęca", nie zmusza nikogo ani nie straszy.

Powodzenia.

Ja wolę pracę dla klientów, RP płacę podatki i oddaję wyniki mojej pracy bez wynagrodzenia. Wystarczy mi już geodezji dla RP w stylu PRL.Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Apel w sprawie formatu GML. 858 Geodeci dla RP 2021-02-10 15:05
  Re: Apel w sprawie formatu GML. 453 nil20 2021-02-10 23:46


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.