Re: ustalenie granic
Autor:
MarekP (---.centertel.pl)
Data: 22 mar 2021 - 09:29:33
nil20 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> MarekP Napisał(a):
> --------------------------------------------------
> -----
>
> > Wyznaczając paliki z rastra egib zawsze
> informuję
> > strony że punkt jest wyznaczony z dokładności
> do
> > centymetra ale jego dokładność to pas
> szerokości
> > 1,5-3m, choć zawsze staram się liczyć szkice z
> > założenia.
>
> Załóżmy, że chodzi o uzasadnioną sytuację
> ustalania, tzn. nie ma żadnych szkiców (lub są np.
> takie, na których miary odczytano graficznie z
> mapy), jest tylko raster.
> Załóżmy, że nie chodzi o środek lasu albo bagna,
> gdzie nie ma żadnych śladów granicznych i nikt nie
> stawił się na zawiadomienie - to wg mnie jedyna
> przesłanka do przyjęcia współrzędnych z rastra.
> Wynoszenie ich w terenie jakkolwiek sensu nie ma,
> skoro nie ma komu tego pokazać. Choć są urzędnicy,
> którzy chcą wyznaczenia i pomiaru wyznaczonego,
> żeby uzyskać BPP, także w przypadku projektów
> podziałów co do punktów projektowanych. Naprawdę
> są tacy.
>
>
> > W wątku chodzi o przypadek strony która do
> ciebie
> > przychodzi(autentyczny przypadek) mówi, że
> sąsiad
> > skur...syn, umarł oni z ogrodzeniem odstąpili w
> > latach 80-tych (albo że gość podorywał przez 20
> > lat, albo że zjechała skarpa) 2 metry od
> miedzy.
> > Teraz są nowonabywcy, z którymi dobrze żyją i
> > chcieli ustali ale zastrzegają od razu że chcą
> > żeby pokazać jak przebiegają granice w egib.
>
> Są i tacy, gdzie właściciel/współwłaściciel umarł
> ale nie ma jeszcze postepowania spadkowego - i nie
> da się zrobić rozgraniczenia bo gmina nie chce
> postepowania przeprowadzić.
>
>
> > Liczę
> > szkice z założenia egib, kontrolnie sprawdzam
> > pow., do szkiców "siedzą" +/- do ogrodzeń moim
> > zleceniodawcom "brakuje" 3 ary na rzecz działki
> > sąsiedniej.
>
> Skupmy się na sytuacji typu
> nie-ma-szkiców-jest-tylko-raster-i-problematyczne-
> szerokośc-drogi, zanim zabrniemy w tematy
> niezgodnych pól powierzchni itd.
>
>
> > Rozumiem Twoje podejście, ale Twoi
> zleceniodawcy
> > idąc do notariusza zapisać np. dzieciom działki
> > biorą wyrys z ....??
>
> Czyli jednak zachodzi sytuacja, że obaj chyba się
> nie rozumiemy.
> Na razie wg mnie to ty bierzesz wyrys i wytyczasz
> go w terenie.
> Ja - wręcz przeciwnie.
> Szczególnie, jeśli w promieniu BPP mam odnaleziony
> kamień katastralny lub inny, to nie mam prawa
> sądzić, że zdigitalizowany punkt to coś innego - w
> granicach błedu pomiaru to ten sam punkt.
> A jaki to inny kamień - cóż, tak ze dwa razy w
> roku mam przypadek, że jakieś ciule zakopują
> kamienie bez danych, bez zgłoszenia roboty i
> operatu w zasobie, oszukują ludzi, że wznowili -
> ale nie mamy samorządu i nie ma jak ich za uszy
> wytargać, bo w sumie wszyscy wiedzą, kto to robi.
Jeżeli strony tego oczekują to tak, informując przy tym że odszukany kamień o którym piszesz, miedza itp zawiera się pasie który określają wsp. z mapy numerycznej (bpp 1,5-3m). Tym samym pokazuję stronom z jaką jakością materiałów mamy do czynienia i unikam zarzutu, że nie pokazałem, że ogrodzenie jest 2m od "granicy" ( a miałem takie robiąc tak jak Ty). Ty nie spełniasz oczekiwań klienta, który prosi o pokazanie co wynika z dostępnych materiałów bez względu na ich dokładność?
Nigdy nie robiłem wyznaczeń/wznowień pod ogrodzenia z rastra mapy. Teraz mam przypadek, że miejscowy geodeta "wznowił" pod ogrodzenie 10 lat temu, operatu brak, zgłoszenia brak. Jedna ze stron nadal uznaje to "wznowienie" druga nie ponieważ okna w jej budynku są 3 m od granicy (ogrodzenia). Uznasz to ogrodzenie ( ok 2,3 od rastra)??
>
> > Nadal uważam, że przepisy egib sprawdzają się
> może
> > przy modernizacji ale dla ustaleń pojedynczych
> > działek powinny mieć kolejność jak przy
> > rozgraniczeniu.
>
> Gdy tymczasem na początku piszesz:
>
> "Cześć.
> Ustalenie granic w trybie egib, działka ponad 50
> pkt. przyjechaliśmy 2h wcześniej żeby wyznaczyć
> punkty wg. mapy."
>
> I wyniknął z tego problem.
> Otóż w rozgraniczaniu taka kolejność jest
> niedopuszczalna - sprawdzasz obecność, robisz
> wywiad, nie ma przyjeżdżania wcześniej ani
> markowania czegokolwiek. Ba znam przypadek, gdy
> przy rozgraniczeniu ktoś wyniósł coś wcześniej i
> omal nie skończyło się w prokuraturze jako
> fałszywe wystawianie znaków.
Mam rozumieć, że starą osnowę, pod centry oddalone od rozgraniczenia przykładowo 0,5-1 km też odszukujesz podczas wywiadu terenowego w dniu rozprawy?
Zawsze robimy pomiar kontrolny, mający na celu odszukanie w/w, przed rozprawą.
>
> To o co ci w zasadzie chodzi w tym wątku, bo
> zaczynasz zmieniać temat na jakieś dokumenty,
> których na początku nie było?
Myślę, że dokładnie wiesz o co chodzi. Nie zmieniam tematu, tylko temat się rozrasta.
Kiedyś starałem się się robić podobnie jak Ty, niestety ilość zleceń spadła drastycznie. Natomiast większość klientów, z którymi mam do czynienia, bez względu na jakość (dokładność) materiałów chce zobaczyć jak granica przebiega wg. ewi. Jeżeli poinformuję strony że poruszamy się w pasie 1,5-3 m lub 0,30-0,60 m nie widzę w tym nic złego, co innego jeżeli nie informujemy o tym strony i dane z rastra przyjmujemy bezkrytycznie.
Kończąc ten wątek chętnie poznam jak rozumiesz zapis §39.2 w szczególności "dostępnych dokumentach określających stan prawny gruntów "