GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
art. 95 pkt 4 UGN
Autor: pinaks (---.skynets.pl)
Data: 21 lut 2008 - 21:18:33

Ktoś mądry powiedział,że nie ma takiej działki której nie można podzielić.
Idąc ta drogą chciałem poddać do dyskusji przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami:

Art. 95 : Niezależnie od ustaleń planu miejscowego podział nieruchomości może nastąpić w celu:
4) realizacji roszczeń do części nieruchomości, wynikających
z przepisów niniejszej ustawy lub z odrębnych ustaw,

rozumując dalej, bo ustaw mamy bez liku znajdujemy w kodeksie cywilnym:

Art. 211. Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło
przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

No i teraz tak;

Dowolna działka /rolna, budowlana/, dwoje współwłaścicieli /brat, siostra, czy tam ktoś/

Wniosek o podział podpiszą, bo chca podzielić działkę czyli znieść współwłasność

- zatem roszczenie każdy ma

Ja mogę przygotować dokumentację podzialową, oczywiście z zachowaniem warunku, że nie "zepsuje" nieruchomości. Nie robię "wiochy", a wydzielone działki są cacy.
Np w praktyce działka rolna 29 arów podział na dwie - ładne, kształtne z dostępem do drogi itd... ,
albo podział na dwie działki - tereny budowlane w MPZP, ale o powierzchni miniejszej /po podziale/
niż to wynika z zapisów planu. Oczywiście w przypadku ewentualnego projektu budowy, wyszystkie odległości
od granic są zachowane. Inne przykłady znacie z własnej praktyki.
Moim zdaniem ten przepis jest skuteczny i mozna go stosować. Nie uważam go jednak za trafiony.
Nie podoba mi się ta "wolna amerykanka", bo za chwilę strony będą zlecać geodecie dzielenie działek
wg. tzw. koncertu życzeń /jeżeli oczywiście się podejmie/.

Wątpliwości i pytania do forumowiczów:
Czy stosujecie ten przepis... ?
Czy osrodek dokumentacji podbija mapy z takim tytułem: Mapa z projektem podziału nieruchomości
sporządzona w trybie ustawy o dospodarce nieruchomościami
zgodnie dyspozycją art. 95 pkt 4 w nawiązaniu do art. 211 KC ?
Czy wydawane są decyzje zatwierdzające podział ?
Czy były wydane wiążące orzeczenia na ten temat ?

Pozdrawiam



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  art. 95 pkt 4 UGN 3470 pinaks 2008-02-21 21:18
  Re: art. 95 pkt 4 UGN 1250 equino 2008-02-21 21:41
  Re: art. 95 pkt 4 UGN 1182 geojack 2008-02-22 00:19
  Re: art. 95 pkt 4 UGN 1064 tede3 2008-02-22 09:45
  Re: art. 95 pkt 4 UGN 1070 pinaks 2008-02-23 22:36


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.