GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: modem przenośny do GPSa
Autor: skyraster (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 16 kwi 2016 - 16:16:44

NA POMIAR / DOKŁADNOŚĆ

Nie robiłem szczegółowych badań wpływu na dokładność pomiaru, generalnie odbiorniki RTK same z siebie posiadają moduły eliminujące szum i zakłócenia, więc jeśli nie robimy pomiaru w bardzo bliskim sąsiedztwie bardzo silnego pola elektromagnetycznego, nie powinno być problemu. Ale rozmawiałem kiedyś ze znajomym geodetą, który wspominał mi, iż kiedyś uszkodził im się RTK gdy pomiar był robiony w okolicy lotniska/radaru (radar generuje dość mocną wiązkę mikrofalową).

Nie zauważyłem też pogorszenia pomiarów RTK przy korzystaniu z zewnętrznej anteny. Z zewnętrzną było nawet lepiej bo odbiór sygnału był lepszy i nie zrywał połączeń z poprawkami GPS. Bez dokręcenia anteny, w okolicach, gdzie sygnał GSM był słabszy, wbudowana w RTK antena czasem po prostu nie dawała sobie rady i odbiornik wskakiwał w tryb DGPS lub autonomiczny.

NA ZDROWIE

Tutaj nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Są organizmy mniej lub bardziej wrażliwe na pola elektromagnetyczne. W sieci znajdziemy dostęp do publikacji i opinii wg których korzystanie z WIFI/GSM/Bluetooth i innych nadajników wysokiej częstotliwości (bezprzewodowych) :

1) jest całkowicie bezpieczne, a polskie normy są bardzo restrykcyjne i ogólnie nie ma się czego bać.

2) korzystanie może być szkodliwe, ale nie musi, przy czym warto traktować temat jako potencjalnie niebezpieczny i do pewnego stopnia ograniczać wpływ promieniowania na organizm

3) korzystanie jest szkodliwe i może prowadzić do raka, białaczek...itp, stąd najlepiej w ogóle nie korzystać z tego rodzaju sprzętu.

No i teraz tak, osoby optujące za opcjami:

1) wskazują, iż są na świecie badania, które nie potwierdziły przyczynowości raka z promieniowaniem mikrofalowym i wysokiej częstotliwości (2GHZ). Więc traktują osoby, które mówią o szkodliwości jako niewyedukowane lub głupie..itp. Za takim podejściem idzie czasem ignorancja i wyśmiewanie tematu potencjalnej szkodliwości, no bo przecież "naukowo sprawdzili, że nie szkodliwe, to czemu miałoby być inaczej?"

3) wskazują, iż badania opcji 1) są zmanipulowane, bo opłacane przez lobby komórkowe, któremu nie zależy na tym, aby ludzie przestali korzystać z technologii bezprzewodowych (które przynoszą im znaczne pieniądze). Osoby z tego zakresu chętniej interesują się rozwiązaniami typu zamieszkaj w lesie (brak smogu) lub osłony aluminiowe, czym wystawiają się na pośmiewisko grupy 1 (vide memy z czapkami aluminiowymi). Dużo wskazuje, iż osoby z tej grupy są bardzo wrażliwe na emisję EMC, więc temat traktują bardziej osobiście i szukają potwierdzenia w temacie szkodliwości, ale mogą pozostać w opcji skrajnej, tj. takiej jaką serwują osoby, które jednoznacznie wskazują na dużą szkodliwość emiterów wysokiej częstotliwości.

Tak więc mamy dwie skrajne grupy:
I) jedna słyszy od jednego typu ludzi (badaczy, lobby komórkowego), że promieniowanie wysokiej częstotliwości jest OK i powtarza to dookoła.

II) druga słyszy od środowiska alternatywnego, że jednak jest szkodliwe, badania są manipulowane i tak w kierunku spiskowej teorii dziejów, i również powtarza zasłyszane zdania.

Jest jeszcze grupa pośrednia, która nie wyśmiewa ani pierwszej, ani drugiej opcji - zakładając jednocześnie, że w pewnych warunkach może być szkodliwe, w innych nie. Pamiętając, że azbest też był kiedyś OK, a po latach wyszło, że jednak nie. Albo o tym, że wystawianie się na małe dawki trucizn, może powodować częściowe uodpornienie na nie.
Dlatego warto interesować się tematem i porównywać niezależnie obserwacje i wyniki, aby można było ustalić jakieś konkretne wnioski.


Poniżej ciekawe linki do poczytania i ciekawe fragmenty, dotyczące opinii z różnych grup, zapraszam do przytaczania innych, obojętnie jakiej grupy dotyczą (szkodliwości lub nieszkodliwości):


[www.komputerswiat.pl]

Dla telefonów:
Cytat:
Zmiany prądów mózgowych
Szwajcarscy badacze (Huber) poddali 16 śpiących uczestników testom działania fal telefonii komórkowej i stwierdzili u badanych zmiany aktywności prądów mózgowych. Jednak z podobnego, konkurencyjnego badania (Croft) wynika coś zupełnie przeciwnego. Z kolei, według szwedzkiego badania Salforda (z 2003 roku) promieniowanie telefonii komórkowej szkodzi komórkom nerwowym. Możliwym skutkiem takiego działania jest wczesna demencja i choroba Alzheimera.

Rak

Badanie Interphone zajmowało się ryzykiem raka mózgu w 13 krajach. Na podstawie danych zgromadzonych pomiędzy 2000 a 2004 rokiem nie udało się udowodnić związku pomiędzy użytkowaniem telefonu a ryzykiem zachorowania na raka. Do tych samych wniosków doprowadziły badania z 2001 roku wspierane przez firmę Motorola.

Uszkodzenie materiału genetycznego

Badanie Amerykańskiego Towarzystwa Genetycznego z 2009 roku ostrzega przed uszkodzeniami nasienia, jednak inne, opracowane w roku 2010 (Falzone) zaprzecza tej tezie. Badanie REFLEX z lat 2005 i 2008 stwierdziło natomiast szkodliwe złamania łańcucha DNA. Okazało się jednak, że uczestnicząca w nim badaczka sfałszowała niektóre wyniki pomiarów.
Dla masztów telefonii (BTS):
Cytat:

Bóle głowy

Według badań austriackich lekarzy opublikowanych w roku 2006 istnieje związek pomiędzy siłą pola i symptomami, na które uskarżali się badani, na przykład bólami głowy czy zaburzeniami snu. Jednak w badaniu przekrojowym zespół dr. Breckenkampa (uniwersytet Bielefeld) przepytał na tę okoliczność 4150 osób. W przypadku niedomagań zdrowotnych naukowcy zbadali poziom promieniowania radiowego w miejscu zamieszkania badanych. Jednak wyniki tych pomiarów wykazały jedynie bardzo niskie jego wartości. Co ważniejsze, analizy statystyczne pokazują, że ludzie silnie wierzący w szkodliwość telefonii komórkowej częściej chorują.
Odnośnie WIFI:
Cytat:
Oddziaływanie pozatermiczne

Niektórzy naukowcy sygnalizują, że sygnały Wi-Fi o częstotliwości 10 Hz leżą dokładnie w zakresie tak zwanych fal mózgowych alfa. Nie ma jednak wiarygodnych badań, które by to potwierdzały i oceniały możliwe skutki uboczne.


[dolinabiotechnologiczna.pl]
Cytat:
Użytkowanie telefonów komórkowych może wywoływać nowotwory mózgu — ogłosili w oficjalnie wydanym oświadczeniu eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Użytkownicy komórek są najbardziej narażeni na wystąpienie glejaków — złośliwych nowotworów mózgu (glioma). Eksperci WHO zachęcają do ograniczenia używania telefonów komórkowych.

[www.wykop.pl]
Cytat:
Najważniejsze problemy i nieprawidłowości w działalności organów administracji architektoniczno-budowlanej
Niedookreślone przepisy Prawa budowlanego sprawiały, że skontrolowane urzędy nie badały oddziaływania stacji bazowych telefonii komórkowej na sąsiednie nieruchomości w przypadku znacznego (nawet o 500 proc.) zwiększania mocy zainstalowanych anten, ani też w przypadkach zwiększania ich liczby


[www.gazetakrakowska.pl]
Cytat:
Na bloku przy ul. Obozowej 36 ma stanąć maszt sieci Play. Mieszkańcy obawiają się o zdrowie. 30 metrów dalej anten już stawiać nie wolno. - Czy my jesteśmy gorsi? - pytają protestujący.
Operator Play zwrócił się do magistratu o pozwolenie na to, by antena stanęła na dachu bloku TBS przy ul. Obozowej. To wzbudziło protesty mieszkańców okolicy. Nie chcą żyć kilkadziesiąt metrów od źródła silnego promieniowania elektromagnetycznego.

[www.gazetakrakowska.pl]
Cytat:
Mieszkańcy okolic ul. Księcia Józefa chcą demontażu masztu telefonii komórkowej. Sąd w końcu uznał, że mogą być stroną w tej sprawie.
Od kilku lat walczą o to, by blisko ich domów nie stawały nielegalne stacje bazowe operatorów sieci telefonicznych. Albo, żeby operatorzy nie stosowali kruczków przy stawianiu tych masztów.

Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że mieszkańcy Bielan, którzy chcą demontażu masztu stacji przy ul. Okrąg w Krakowie, mogli być stroną w sporze z operatorami telefonii, który toczył się w Głównym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

[ro.com.pl]
Cytat:
Z niechcianymi masztami telekomunikacyjnymi niekiedy udaje się wygrać. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał rację mieszkańców Ruszkowa pod Działdowem, którzy nie chcieli kilkudziesięciometrowego masztu telefonii komórkowej na działce swojego sąsiada.

[www.dobreprogramy.pl]
Cytat:
Warszawskie osiedle Chomiczówka jest w trudnej sytuacji – wielu mieszkańców musi wychodzić na balkon by porozmawiać przez telefon. Są widoki na to, że Orange postawi na osiedlu maszt, ale tego mieszkańcy nie chcą.

[faktydlazdrowia.pl]
Cytat:
Prezes największej firmy telekomunikacyjnej w Belgii – ‚Belgacom’ – Didier Bellens, zakazał stosowania WiFi w swoim biurze.
Co więcej, Bellens nie korzysta również z telefonu komórkowego.

[www.bhp.org.pl]
Cytat:
W Ustroniu Morskim umierają na raka wojskowi, którzy pracowali przy radarach. W Głobinie te stacje radarowe stoją naprzeciwko wsi
Ustronie Morskie, letniskowa miejscowość. W ciągu dwóch lat zmarło tu na raka pięciu byłych wojskowych, którzy pracowali przy radarach, w dywizjonie rakietowym.

[artelis.pl]
Cytat:
Narażenie na promieniowanie elektromagnetyczne sieciowe jest powszechne i ciągłe, bowiem wytwarza je każde urządzenie zasilane prądem sieciowym lub służące do wytwarzania i przesyłania prądu elektrycznego. Największe natężenia pól elektromagnetycznych występują w pobliżu stacji transformatorowych oraz linii wysokiego napięcia.
Można więc śmiało powiedzieć, że żyjemy w ciągłym “smogu elektromagnetycznym”.

[www.elektrosmog.pl]
Cytat:
Analizy dotyczące innych zakresów fal, przeprowadzone w 1953 roku przez grupę amerykańskich ekspertów potwierdziły obserwacje, iż jedynym efektem biologicznego działania mikrofal są zjawiska termiczne. Inne doniesienia napływały natomiast z laboratoriów radzieckich. U zwierząt poddanych działaniu pól mikrofalowych o gęstości strumienia energii od 10 do 100 W/m2 pojawiały się różne odchylenia fizjologiczne, a także objawy określane jako "choroba mikrofalowa".

[www.elektroda.pl]
Cytat:
Fale radiowe nie mają raczej szans zaszkodzić człowiekowi z następujących powodów:
1. człowiek jest kiepskim przewodnikiem elektryczności, więc w jego ciele indukują się niewielkie prądy.
2. człowiek nie jest "dopasowany" do długości fal radiowych o częstotliwościach poniżej kilkudziesięciu MHz, przez co indukowane prądy są jeszcze mniejsze.
3. Człowiek ma wymiary większe, niż długość fali powyżej kilkuset MHz, więc część z nich odbija (reszta jest pochłaniana).
4. Mikrofale nie są w stanie zagotować człowieka od środka, jak ma to miejsce w kuchenkach mikrofalowych, bo musiały by być zapewnione odpowiednie warunki dla odbicia fal wewnąrz ciała, czyli wymiary i raczej metalowa "obudowa" grinning smiley . Jest to dość powszechny mit którym zastraszani są użytkownicy telefonów komórkowych. Polecam jakąś literaturę na temat kuchenek mikrofalowych, zasady działania, myślę, że powinno to rozwiać wszelke wątpliwości.
5. Fale o częstotliwościach kilkadziesiąt-kilkaset MHz nie spełniają powyższych warunków, a to właśnie ich jest najwięcej (radio, TV), ale wiele osób mieszka baaaardzo blisko nadajników i żyją, więc są chyba najlepszym dowodem, że również te fale nie wywierają na organizm znaczącego wpływu.
Cytat:
Już kilka, a może i kilkanaście lat temu wpadł mi w ręce stereńki numer amerykńskiego QST z lat 80, w którym był artykuł o szkodliwości promieniowania w.cz. . Z tego co pamiętam wychodziły generalnie dwa wnioski 1) do jakiegoś poziomu mocy nic się nie dzieje 2) szkodliwość promieniowania zależy od częstotliwości, przy czym jak dobrze pamietam pasmo ok 150 MHz i trochę powyżej 1 GHz były z gatunku bardziej wrednych

[kefir2010.wordpress.com]
Cytat:
Obumieranie drzew następuje przy długo trwałej ich ekspozycji na mikrofalowe PEM o gęstości nawet mniejszej niż 10-3W/m2. Udowodnił to niemiecki naukowiec dr inż. Wolfgang Volkrodt, wynalazca (150 patentów) i autor wielu publikacji. Badał on m.in. przyczyny wymierania lasów na dawnym pograniczu NRD-RFN. Okazało się, że był to skutek działania fal radarowych kontrolujących przestrzeń graniczną. Podobne efekty obserwuje się też w północnej Kanadzie, gdzie istnieją stacje radarowe śledzące dawniej radzieckie, a obecnie rosyjskie loty statków powietrznych. A jak działają na drzewa maszty stacji telefonii komórkowej? Przecież emitują mikro fale EM o gęstości 14×10-3W/m2 – czternaście razy większej niż wartość dopuszczalna 10-3W/m2! W Niemczech zmniejszono w ostatnich latach emisję związków siarki do atmosfery o 70%, a mimo to lasy w dalszym ciągu umierają. Dlaczego?

[pl.wikipedia.org]

Cytat:
Zainteresowanie to obejmuje dużą liczbę badań naukowych (zarówno o charakterze epidemiologicznym jak i eksperymentalnym in vivo oraz in vitro, na roślinach, zwierzętach i ludziach) dotyczących skutków oddziaływań pól elektromagnetycznych (PEM) o charakterystykach używanych w bezprzewodowych urządzeniach telekomunikacyjnych takich jak: telefony komórkowe, telefony bezprzewodowe DECT, telewizja cyfrowa DVB-T, sieci bezprzewodowej (Wi-Fi) i inne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), bazując na konsensusie środowisk naukowych i medycznych, stwierdziła, że efekty zdrowotne (takie jak bóle głowy) najprawdopodobniej nie są wywołane przez telefony komórkowe lub stacje bazowe.

W 2006 roku w Danii został opublikowany raport z badań dotyczących powiązania zachorowań na nowotwory złośliwe a korzystaniem z telefonów komórkowych[25]. Uczestnikami badań, które trwały przez okres 20 lat była grupa 420 tys. Duńczyków. Badania nie wykazały zwiększenia ryzyka zachorowań. Niemiecki Urząd do Spraw Ochrony przed Napromieniowaniem (BfS – niem. Bundesamt für Strahlenschutz) rozważa ten raport jako nierozstrzygający.

W celu zbadania oceny ryzyka zachorowań na raka poprzez wpływ telefonów komórkowych zapoczątkowano międzynarodowy projekt Interphone sponsorowany przez przemysł[27]. Projekt ten bierze pod uwagę badania trwające dłużej niż 10 lat[28]. Niektórzy naukowcy zarzucają, że projekt badania Interphone zawiera błędy[29].

Cytat:
Zespół naukowców Uniwersytetu Ateńskiego w 2004 roku przeprowadził badania na muszkach owocówkach. Opublikowane wyniki badań wykazały zmniejszenie możliwości reprodukcyjnych muszek owocówek do sześciu minut w wyniku działania na nie pola elektromagnetycznego o częstotliwości 900 MHz przez pięć dni[19].

W 1995 roku Lai i Singh w magazynie Bioelectromagnetics informowali o uszkodzeniach DNA po dwugodzinnym promieniowaniu falami mikrofalowym o poziomie uznanym jako bezpieczny[22]. W grudniu 2004 roku europejskie badania o nazwie REFLEX obejmujące 12 współpracujących ze sobą laboratoriów w różnych krajach, ukazały dowody na uszkodzenia DNA hodowli komórek in-vitro w wyniku działania pola elektromagnetycznego o średnim SAR równym 0,3-2 W/kg.


> Skyraster możesz opisać jaki ten "smog EMC" ma
> wpływ na pomiar, czy ew na zdrowie?

_______________________________________________________________________________________________________________________
SkyRaster :: Inżynieria Oprogramowania :: Programy projektowane pod Twoje potrzeby.

http://raportygps.pl/img/geoforum-sky-logo.pnghttp://raportygps.pl/img/geoforum-blog-logo.pngZmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2016-04-16 16:21 przez skyraster.Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  modem przenośny do GPSa 1940 jogaSensei 2016-04-15 19:54
  Re: modem przenośny do GPSa 807 kokos147 2016-04-15 21:26
  Re: modem przenośny do GPSa 803 jogaSensei 2016-04-15 21:34
  Re: modem przenośny do GPSa 907 skyraster 2016-04-15 21:54
  Re: modem przenośny do GPSa 780 kokos147 2016-04-15 22:22
  Re: modem przenośny do GPSa 796 dawidb3 2016-04-15 22:55
  Re: modem przenośny do GPSa 802 skyraster 2016-04-16 00:10
  Re: modem przenośny do GPSa 819 jogaSensei 2016-04-15 22:53
  Re: modem przenośny do GPSa 835 skyraster 2016-04-16 00:38
  Re: modem przenośny do GPSa 850 kokos147 2016-04-16 07:26
  Re: modem przenośny do GPSa 1268 skyraster 2016-04-16 16:16
  Re: modem przenośny do GPSa 673 astarot20 2016-04-16 17:40
  Re: modem przenośny do GPSa 672 skyraster 2016-04-16 18:20
  Re: modem przenośny do GPSa 669 astarot20 2016-04-16 18:48
  Re: modem przenośny do GPSa 696 kokos147 2016-04-16 20:30
  Re: modem przenośny do GPSa 721 stardust 2016-04-16 22:22
  Re: modem przenośny do GPSa 655 eljotpi 2016-04-17 10:02
  Re: modem przenośny do GPSa 828 jogaSensei 2016-04-17 12:11


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.