GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Dokładność zapisu współrzędnych a dokładność pomiaru
Autor: VIP (---.47.171.80.n-space.pl)
Data: 14 kwi 2018 - 23:27:42

Czym innym jest dokładność zapisu współrzędnych, a czym innym jest dokładność pomiaru.

Z taką interpretacja spotkałem się dziś (14.04.2018) na forum geodezyjnym w Bydgoszczy.

O co w tym wszystkich chodzi?

W standardach jest napisane, że:

"Zastosowanie innych metod, technologii i technik pomiarowych
§ 15. Przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych dopuszcza się stosowanie metod, technologii i technik pomiarowych innych niż określone przepisami rozporządzenia, jeżeli te metody, technologie i techniki zapewnią uzyskanie danych obserwacyjnych z wymaganą dokładnością, a jednocześnie wykonawca przedstawi w sprawozdaniu technicznym opis tych metod, technologii i technik wraz z matematyczną analizą dokładności danych obserwacyjnych."
Co ustawodawca miał na myśli "matematyczną analizą dokładności danych obserwacyjnych"?
Co to jest "matematyczna analiza dokładności", czyżbym miał udowadniać, że pomiar GNSS jest dokładniejszy od pomiaru tego samego punktu metodą biegunową z nawiązaniem do trzeciej klasy osnowy geodezyjnej? Pytam po co, skoro wiadomo jak jest?

Dlaczego w standardach jest zapis:
"Pomiar kontrolny; odchyłka liniowa
§ 12. 1. Przed rozpoczęciem lub w trakcie każdej sesji pomiarowymi technikami kinematycznymi RTK oraz RTN wykonuje się pomiar
kontrolny na co najmniej dwóch punktach poziomej osnowy geodezyjnej, zlokalizowanych w odległości nie większej niż 5 km od punktów
będących przedmiotem pomiaru.
2. Odchyłka liniowa ustalona na podstawie pomiaru kontrolnego nie może przekraczać:
1) w odniesieniu do współrzędnych prostokątnych płaskich - 0,12 m (dx, dy Ł 0,12 m);
2) w odniesieniu do wysokości - 0,09 m (dh Ł 0,09 m).the finger smiley

Czy nie powinno być 0.1 m (dh Ł 0,1 m)
Skoro wysokość z pomiaru GNSS mamy zaokrąglać do 0.1 m to dlaczego przy kontroli na punkcie osnowy geodezyjnej mamy kontrolować do 0.09 m?

Rozumiem, że przy wykorzystaniu metody GNSS kontrola na punktach osnowy ma być wykonywana z dokładnością dh do 0.00 m, a wynik pomiaru mam przestawiać w wykazie współrzędnych z dokładnością do 0.0 m.

Jak to Widzicie.

ViP



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Dokładność zapisu współrzędnych a dokładność pomiaru 797 VIP 2018-04-14 23:27
  Re: Dokładność zapisu współrzędnych a dokładność pomiaru 363 jeometra 2018-04-15 01:21
  Re: Dokładność zapisu współrzędnych a dokładność pomiaru 305 kolonw 2018-04-15 10:45
  Re: Dokładność zapisu współrzędnych a dokładność pomiaru 263 Harpagon 2018-04-15 16:25
  Re: Dokładność zapisu współrzędnych a dokładność pomiaru 210 Stanley 2018-04-15 21:13
  Re: Dokładność zapisu współrzędnych a dokładność pomiaru 207 Harpagon 2018-04-15 22:35
  Re: Dokładność zapisu współrzędnych a dokładność pomiaru 148 kolonw 2018-04-16 20:48


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.