GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: BIM a Geodezja
Autor: nil20 (---.147.103.134.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 06 lut 2020 - 10:10:32

Gieodetta Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Witam
>
> Mam pytanie odnośnie BIM-u. Może są tu osoby
> które, studiują BIM bądź mają jakąś styczność z
> tym ?

Na razie czysto teoretyczny jeśli o mnie chodzi, na razie z ogólno dostępnych informacji chodzi raczej o lobbing dostawców oprogramowania CAD, które straciło pomysł na sprzedaż swoich licencji czasowych wobec dobrych, tanich zamienników do zwykłego rysowania z licencjami wieczystymi.
Zaczynają walkę o urzędy, jaką my znamy od lat w ośrodkach, bo do obsługi projektów BIM potrzebne jest jedno, zintegrowane oprogramowanie od projektu do końca budowy (kilka lat), obowiązujące wszystkich projektantów i wykonawców zaangażowanych w projekt.
A takie projekty będą zlecać tylko instytucje.
I na razie jest tak, że te programy obsługują głównie same bryły budynków z ich instalacjami, ewentualnie drogi i nowe obiekty inżynieryjne.
Nie są przystosowane do obsługi plików z powiatowych aplikacji do mz, importują to jako płaskie tło z dxf, żadnego obiektowania nie ma.
Chyba GGK obecnie też nie myśli o przerabianiu "naszych " programów do obsługi 3D i bezstratnej współpracy z Revit-em czy Archicadem. Ze strony wdrażaczy BIM-u też nie ma ciśnienia na geodezję czy geologię ani pomiędzy sobą, bo cel jest jasny: wciskać licencje na to, co już mają.

Czyli: jeśli jakiś projekt BIM będzie potrzebował NMT3D albo przestrzennych sieci uzbrojenia lub modeli budynków, to będzie jak w czasach, gdy projektanci chcieli od nas dwg, a ośrodki chciały aktualnych pierworysów na blachach i w kolorach.
Czyli dla ośrodków będziemy robić wsady do "nowoczesnej" mapy numerycznej obiektowej, a dla projektów zupełnie coś innego.Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  BIM a Geodezja 530 Gieodetta 2020-02-06 08:07
  Re: BIM a Geodezja 340 nil20 2020-02-06 10:10


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.