GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: Jaki program do opracowania drogi
Autor: Zielo77 (---.frinet.pl)
Data: 14 maj 2023 - 23:22:16

A cóż za projekt macie że dopiero civil 2024 ogarnia. Wszystko można zrobić nawet w Civilu 2011. Tylko jest mniej nowoczesny. Po za tym pytanie co chcecie tyczyć. Wiem że można było by opracować trasę z chodnikami skarpami ale to byś musiał parę lat popracować z civilem. (mam koleżankę która ma certyfikat trenera Civila Autodesku i naprawdę trzeba by mieć dużo zaparcia aby opanować temat przerzucenia projektu na civila). Pół biedy jak projektant zrobił projekt w Civilu ale do tego podchodzę ostrożnie. Często tam gdzie się nie da projektantowi wpisać zgodnie z regułami projektowania to zaczynają się schody. Ja jeśli już to z Civila wyciągam linie charakterystyczne z ciecie co 0,5 m - jeżeli mam od projektanta projekt w Civilu. A jak nie to
1) Leica Infinity - opracowanie trasy -przegranie do tacha modułu i w teren
2) bezpośrednio w Leica Captivate - czyli w kontrolerze opracowanie trasy i od razu w teren
3) jak wyżej coś nie działa a projektant dał warstwicówkę warstwy SMA - najczęściej jest tak ręcznie zmodyfikowana - że tworzę DTM w Civilu a linie krawężników czy krawędzi mam z dwg-a)
4) Mamy tacho Leica Icon do sterowania maszynami - spych ale geodezyjnie też go wykorzystujemy i tam mamy moduł drogowy. W Infinity tworzę stringline czyli krawędzie - linie charakterystyczne jak w civilu i do kontrolera tacha.
Od początku mojej pracy zawodowej zawsze miałem tachimetr który posiadał w sobie moduł drogowy. Dla mnie to strata czasu wpisywać w C-geo całe te linijki z szerokościami spadkami a i odległości czy co 1 m czy co 2 m czy co 10 (tak kiedyś było nie wiem jak teraz jest) i setki punktów projektowanych wychodzi. . To wszystko moduły w tachimetrach robią . Tam raz wpisuję parametry trasy , niweletę i przekroje charakterystyczne. Jak coś źle to modyfikuje. A w terenie mogę w każdym miejscu dowolnym uzyskać poprawkę wysokościową zarówno bieżącą jak do osi trasy czy linii krawężnika a także kilometraż bieżący offset do zadanej linii. No wszystko co potrzebuję.
PS. Ciekawostka Na pewnej z większych budów moi koledzy po fachu tyczyli GPS-em szpilkę do ścieralnej a rzędną tyczyli niwelatorem. A mieli taki sam tacho (Topcon) tak jak ja ale bez modułu drogowego który kosztował coś około 3000 zł. Z Topcona wyleczyłem się skutecznie jak przez prawie rok nie mogłem go sprzedać. Robotę robił nie zaprzeczam ale zaczął wariować na pomiarach bezlustrowych. Leica takich numerów nie robi. A korzystam z niej ponad 20 lat. To tyle ciekawostek. Dobra rada kupujcie do robót drogowych moduły drogowe do sprzętu.

Marcin Zieliński



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Jaki program do opracowania drogi 1998 Młody Geodeta 2023-05-12 10:45
  Re: Jaki program do opracowania drogi 655 Stanley 2023-05-13 15:45
  Re: Jaki program do opracowania drogi 559 Zielo77 2023-05-14 23:22
  Re: Jaki program do opracowania drogi 533 kouczan 2023-05-15 08:05
  Re: Jaki program do opracowania drogi 496 GEORG 2023-05-15 13:40
  Re: Jaki program do opracowania drogi 399 Młody Geodeta 2023-05-17 10:39
  Re: Jaki program do opracowania drogi 387 kouczan 2023-05-17 18:44
  Re: Jaki program do opracowania drogi 411 jeometra 2023-05-17 19:07
  Re: Jaki program do opracowania drogi 395 Stanley 2023-05-17 21:25
  Re: Jaki program do opracowania drogi 445 stardust 2023-05-17 21:27
  Re: Jaki program do opracowania drogi 422 jeometra 2023-05-17 22:25
  Re: Jaki program do opracowania drogi 347 Stanley 2023-05-20 20:44
  Re: Jaki program do opracowania drogi 504 jeometra 2023-05-21 12:12


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.