GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: osnowa na bazie GPS a PRAWO!
Autor: geocom (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 22 mar 2008 - 16:41:22

Witam wszystkich

Ja mam wrażenie, że kierownicy Ośrodków Dokumentacji są mocno wystraszeni tematem przyjmowania operatów z pomiarów GPS, konsultują się z administratorami systemu ASG-PL i wymyślają zalecenia do wykonywanych pomiarów. W mojej okolicy ruszyły szkolenia dla ODGiK z tematyki przyjmowania operatów i czego powinni wymagać od wykonawców, zastanawiam się tylko nad zasadnością dopisywania do operatów z pomiaru GPS nowych uwag po każdym szkoleniu, że trzeba wyjaśnić bądź dołączyć jakiś raport.
W oparciu o jakie przepisy powstają zalecenia i dlaczego dostajemy uwagi do operatów skoro tak naprawdę nie ma na dzień dzisiejszy uregulowań prawnych w tej materii?
Jako przykład podam wartość PDOP, którą w oparciu o konsultacje z ASG-PL kierownictwo ośrodka ustaliło jako wartość =< 6, podczas gdy producent odbiorników GPS określa wartość graniczną PDOP =< 8 czy nawet 9 (w zależności od producenta).
Nie wiem jak gdzie indziej ale na terenie działania naszego ODGiK musimy rozpoczynać i kończyć sesję pomiarową w danym dniu na 2 punktach osnowy państwowej, co daje ten sam rezultat z dokładnością do 2cm (strata czasu). Wszystko po to żeby urzędnik miał odpowiednią liczbę papierów w operacie.
Starsi koledzy opowiadają jak mierzyli to samo dwa razy jak weszły na rynek tachimetry elektroniczne, żeby potwierdzić, że pomiar jest wiarygodny.

pozdrawiam
geocom



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  osnowa na bazie GPS a PRAWO! 2297 geocad 2008-01-06 20:49
  Re: osnowa na bazie GPS a PRAWO! 1233 Kunzite 2008-01-06 23:14
  Re: osnowa na bazie GPS a PRAWO! 1274 geocad 2008-01-07 08:08
  Re: osnowa na bazie GPS a PRAWO! 1015 eljotpi 2008-01-10 07:47
  Re: osnowa na bazie GPS a PRAWO! 1439 geocom 2008-03-22 16:41


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.