GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: GR3 w Świętokrzyskim - pomiary bez wpasowania układu
Autor: eljotpi (---.interkonekt.pl)
Data: 01 cze 2009 - 10:05:51

Geodeta9,
nie ma przepisów obowiązujących powszechnie, ale jest coś takiego jak sztuka geodezyjna, która nas obliguje do wykonywania zawodu zgodnie z najnowszymi osiągnięciami wiedzy w danym rodzaju prac.
Taka wiedza jest prezentowana w serwisach VRS-RTK emitowanych przez system asg-eupos administrowany przez GUGiK. Korzystanie z tego serwisu jest uwarunkowane przyjęciem do wiadomości i stosowania pewnych zasad zgromadzonych w wytycznych G-1.12(projekt). Wydaje mi się, że jeśli się korzysta z cudzego dzieła, to powinno się to robić na ustalonych przez niego warunkach, a we wspomnianych wytycznych jest następujący warunek wykonywania pomiarów RTK:
Cytat:
§ 23.
4. Wyznaczenie współrzędnych płaskich w lokalnych układach współrzędnych prostokątnych płaskich, w tym w układzie 1965:
1) wyznaczenie następuje poprzez przeliczenie w odbiorniku pomierzonych współrzędnych w oparciu o dodatkowy pomiar punktów nawiązania (dostosowania), posiadających współrzędne określone w obu układach oraz określone tą drogą parametry transformacji,
2) dopuszcza się wykonanie transformacji na etapie prac kameralnych, przy czym opracowanie wyników uregulowane jest odrębnymi przepisami,
3) pomiar na punktach dostosowania należy wykonać, stosując opisane w wytycznych zalecenia, przy uwzględnieniu dodatkowych warunków:
a) czas pomiaru nie powinien być krótszy niż 30 sekund, a w przypadku występowania czynników mogących wpływać na jakość obserwacji, pomiar należy wydłużyć do 3 minut,
b) w przypadku pomiaru anteną zamocowaną na tyczce, należy na czas pomiaru użyć podpórek do tyczki,
4) liczba i rozmieszczenie punktów przyjętych do transformacji powinna zapewniać kontrolę wyznaczanych współczynników transformacji oraz wymaganą dokładność pomiaru, zgodnie z ustaleniami określonymi w odrębnych przepisach, przy czym dla transformacji współrzędnych płaskich minimalna liczba punktów to 4 punkty dostosowania, a dla wysokości 4 repery.
5) dane dotyczące punktów dostosowania mogą pochodzić:
a) z zasobów ośrodka,
b) z innych źródeł.

Co bardzo istotne, podane tutaj warunki pokrywają się z ogólnie prezentowaną wiedzą w temacie satelitarnych pomiarów RTK, istnieje liczna literatura to potwierdzająca, a nie stosowanie się do norm wiedzy czy nauki to ewidentny błąd w sztuce, i odnoszenie się w tym przypadku do obowiązującego prawa jest, oględnie mówiąc, dalece nie trafne. To tak jakby dowodzić, że pomiar kątów dla celów poligonizacji należy wykonywać jak się chce, np. w jednym półpoczecie, bo nie ma takich wymogów. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku takie wymogi są, a pochodzą z przyjętych norm naukowych.

Kalibracji, czy też lokalizacji, jak inni nazywają, w pomiarach RTK można nie robić, powtarzam można, wtedy na przykład gdy się nie korzysta z systemu asg-eupos, a ma się do dyspozycji dwa odbiorniki. Wtedy jeden z nich dedykowany jako baza, można ustawić nad punktem osnowy o znanych współrzędnych xyh w układzie obowiązującej na danym terenie MZ. Wtedy do "bazy" wprowadzam te współrzędne "lokalne" a w odbiorniku ruchomym otrzymuję poprawki w tym właśnie układzie. Dla kontroli jednak, należy wykonać pomiar kontrolny punktów o znanych współrzędnych "lokalnych".
Ale i wtedy wykonanie kalibracji jest możliwe i poprawia wiarygodność pomiaru. Jednak nie jest to czynność konieczna, bo co by nie robić to pracujemy przecież na osnowie "lokalnej".

Pozdrawiam

Pozdrawiam
Leszek Piszczek


Cytat:
Motto z ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne:
"Art. 7. 1. Do zadań Służby Geodezyjnej i Kartograficznej należy w szczególności:
8) nadawanie, do czasu utworzenia odpowiednich samorządów zawodowych, uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, prowadzenie rejestru osób uprawnionych oraz współpraca z tymi samorządami zawodowymi;"



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  GR3 w Świętokrzyskim - pomiary bez wpasowania układu 2027 666aniolow 2009-05-25 21:56
  Re: GR3 w Świętokrzyskim - pomiary bez wpasowania układu 1002 dudi_dd 2009-05-25 22:05
  Re: GR3 w Świętokrzyskim - pomiary bez wpasowania układu 989 geo55 2009-05-27 22:38
  Re: GR3 w Świętokrzyskim - pomiary bez wpasowania układu 833 szymon1977 2009-05-27 23:01
  Re: GR3 w Świętokrzyskim - pomiary bez wpasowania układu 804 geodeta9 2009-05-28 12:05
  Re: GR3 w Świętokrzyskim - pomiary bez wpasowania układu 818 Chudy 2009-06-01 08:47
  Re: GR3 w Świętokrzyskim - pomiary bez wpasowania układu 966 eljotpi 2009-06-01 10:05
  Re: GR3 w Świętokrzyskim - pomiary bez wpasowania układu 699 dudi_dd 2009-06-03 22:05
  Re: GR3 w Świętokrzyskim - pomiary bez wpasowania układu 707 nil20 2009-06-03 23:14
  Re: GR3 w Świętokrzyskim - pomiary bez wpasowania układu 802 eljotpi 2009-06-04 07:43


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.