GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: Masy ziemne - obliczenia
Autor: Vertex (---.chello.pl)
Data: 11 lut 2010 - 18:57:45

Winkalk nie potrafi odejmowac od siebie dwóch modeli,
Trzeba oddzielnie policzyć objętość jednego i drugiego od zadanego poziomu odniesienia (płaszczyzny)

Wg mnie lepsza jest opcja "objętość mas ziemi (graficznie)" bo można tam edytować połączenia TIN i wtedy wszystko działa bardzo przyzwoicie.

Z tego co zauwazyłem winkalk ma problemy z wykopami (lepiej "przerobić" dane, żeby liczyć nasyp). Kładł mi się też gdy miałem ponad 2000 pikiet.

Ciekawą opcję udostępniła Leica w tachimetrach FlexLine (soft V2.0), bo nie dość że można liczyć objętości bezpośrednio w terenie (mierząc podstawę i górę nasypu) to jeszcze można zdefiniować pochyłą płaszczyznę odniesienia i szacować objętość ziemi po wybraniu (współczynnik spulchnienia). Ale to jako ciekawostka, bo w terenie to łatwo się z tym zamotać, szczególnie przy skomplikowanych wykopach.

Osobiście uważam, że najlepszy jest surfer, bo potrafi odejmować od siebie dwa modele terenu (pod warunkiem, że mają taką sama rozdzielczość i zasięg -> można wyciąć plikiem BLN).

Za jego pomoca można zrobić bajecznie kolorowe wydruki, które powodują, że merytoryczne sprawy dokładności oszacowania kubatury schodzą na dalszy plan smiling smiley

Niestety kosztuje ponad 2000PLN więc gdy nie robi się dużo prac tego typu nie ma sensu inwestowac.



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Masy ziemne - obliczenia 4111 GeoKC 2010-02-11 13:40
  Re: Masy ziemne - obliczenia 2257 stardust 2010-02-11 13:43
  Re: Masy ziemne - obliczenia 2053 tezeusz 2010-02-11 14:22
  Re: Masy ziemne - obliczenia 1915 MarcinL 2010-02-11 15:02
  Re: Masy ziemne - obliczenia 2001 Jurek B. 2010-02-11 18:53
  Re: Masy ziemne - obliczenia 4605 Vertex 2010-02-11 18:57


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.