GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: Jak podzielić działkę rolną?
Autor: lop (82.139.11.---)
Data: 01 mar 2007 - 22:18:50

Przepraszam, że uraziłem - faktycznie nie to było moją intencją.
Podany przeze mnie przykład, z którym się spotkałem w terenie, jest faktycznie dość osobliwy, być może to wyjatek potwierdzajacy regułę.
Póki co, generuje dla inwestora nieoczekiwany problem - trzeba znaleźć u sąsiadów służebność albo dokupić działki. Oczywiście budowlanka we wsi
to problem dużo mniejszego kalibru albo i żaden.
Ja niestety jestem pesymistą, lubię szukać dziury w całym. Budowanie
domu w naszym zbiurokratyzowanym kraju nie jest takie proste, jak się
czasem zdaje. Jak zrozumiałem. Monitor2005 nie chce uprawiać sałaty, ale chce zamieszkać w nowym domu.
To fajnie, że są w Polsce przyjazne gminy, w których ustne zapewnienia urzędników są wiążące dla organów budowlanych i notariuszy Na moich terenach raczej trzeba pisać podania, ślinić znaczki skarbowe (pardonsik, AD 2007 - robić przelewy na gospodarcze konta gmin, opłata wg. cennika banku ok.5zł) - a jak pisać, to może od razu o warunki na podział i późniejszą zabudowę.

Monitor, niewielu geodetów budowało dom dla siebie, znamy często
tylko teorię. Nie urażając znów nikogo, wręcz z ubolewaniem stwierdzam, że większość z młodych geodetów to gołodupce mieszkające w blokach.

Z mojego PRAKTYCZNEGO (nie wyczytanego) doświadczenia w budowaniu dla siebie mam kilka rad:

- na początek kup sobie gruby segregator i paczkę koszulek na dokumenty- gwarantuję, że zapełnisz go papierami w ciągu roku - tyle zwykle u nas przy dobrym wietrze, grubej kasie i zaufanej ekipie trwa, zanim się wprowadzisz do stanu niemal surowego,

- jeśli bierzesz kredyt mieszkaniowy, nie idź na skróty - jak geodeta wydzieli Ci działkę rolną, może i będzie tanio i szybko, ale w KW będziesz miał działkę rolną - w wielu bankach nie wliczysz kosztów zakupu działki do wydatków na cele mieszkaniowe, a po chwili i tak będziesz musiał zmieniać wpis w księdze. Na to wszystko czeka się miesiącami, a materiały nie tanieją,

- jeśli nie chcesz budować od razu, ale np. za rok - zrób podział "rolny", jak proponuje Pty$ - przez rok będziesz płacił mniejsze podatki, drzewka sobie podrosną, nie będziesz musiał też od razu ponośić ewentualnych kosztów związanych z wyłączeniem działki z produkcji rolnej (ewentualnych - bo są zależne od klasy bonitacyjnej gleby)

- na 99% z tego, co piszesz o działce, nie będzie żadnych problemów z pozwoleniem. Nikt jednak nie powie Ci tego na 100% na tym forum, nie widząc mapki i nie znając lokalnych warunków. Naprawdę zależy to od urzędników, nie od geodetów z prywatnych firm.

- znajdź sobie u siebie geodetę, nie wyważaj sam otwartych drzwi - w cenie podziału często geodeci pilotują sprawę w urzędzie, doradzą na miejscu.

- jak pisze Izabela, z geodetą spotkasz się jesze kilka razy: mapa do projektu budynku, wytyczenie budynku, inwentaryzacja powykonawcza - lepiej, niech robi to jeden wykonawca, może będzie taniej.
Pamietaj, że uzgodnienia projektów ważne są tylko trzy lata - jeśli zaczniesz budowę tylko domu, a za trzy lata najdzie Cię ochota np. na garaż, zaczniesz wszystko prawie od nowa ( od pozwolenia na budowę )


A tak naprawdę nie jest to takie straszne, w końcu domów pełno w koło stoi, więc powodzenia!



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Jak podzielić działkę rolną? 5437 monitor2005 2007-02-24 18:51
  Re: Jak podzielić działkę rolną? 1748 Pty$ 2007-02-24 21:01
  Re: Jak podzielić działkę rolną? 1632 monitor2005 2007-02-25 23:08
  Re: Jak podzielić działkę rolną? 1492 Izabela 2007-02-25 21:30
  Re: Jak podzielić działkę rolną? 1361 lop 2007-02-27 21:06
  Re: Jak podzielić działkę rolną? 1292 Pty$ 2007-02-25 21:55
  Re: Jak podzielić działkę rolną? 1286 Pty$ 2007-02-26 18:52
  Re: Jak podzielić działkę rolną? 1705 lop 2007-03-01 22:18
  Re: Jak podzielić działkę rolną? 1156 Pty$ 2007-02-28 19:26


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.