GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: Bezwzględny błąd położenia punktu
Autor: gg (---.coel-network.net)
Data: 17 lis 2014 - 23:36:38

Ja odpowiem tak. Pomiar możesz sobie wykonać w asg eupos ale ktoś wymyślił w jakimś celu pomiar kontrolny na bliski punkt osnowy i w razie odchyłki tej osnowy powstało pojęcie harmonizacji. Konia z rzędem temu kto mi wytłumaczy co to jest ta harmonizacja i w która stronę ja przeprowadzić.

W przypadku przez Ciebie przytoczonym jest problem wielki co zrobić ze współrzędnymi punktów granicznych.

Co zrobić gdy odszukasz osnowę pomiarowa i jej współrzędne zmierzone gps'em bedą się różnic od tych które ktoś kiedyś wyliczył o więcej niż 12cm? Ja bym proponował znaleźć punkty nawiązania tej osnowy pomiarowej. Jak tutaj błąd tez będzie występował to moim zdaniem powinieneś przetransformowac swój obecny pomiar do lokalnie błędnego układu odniesienia żeby nie narobić bałaganu.
A jeżeli na punktach nawiązania ciagu odchyłki będziesz miał w normie to moim zdaniem trzeba współrzędne granic zmieniać.

Ten drugi przypadek jeszcze u mnie nie wystąpił ale przykłady pierwszego przypadku na swoim terenie mam regularnie. Wyrównanie metodą punktów węzłowych przy odpowiednio długich ciagach potrafiło ukryć tak rażące błędy pomiarowe (zapisu ręcznego na papierze) że się w głowie nie mieści. Mamy teraz całe osiedla gdzie pomiar gps na punktach III klasy daje odchyłki 20cm. Zmienisz współrzędne graniczników to przyjdzie ktoś bez gps'a postawi tachimetr na trójce, zmierzy ten sam granicznik i zmieni współrzędne z powrotem. Błędne koło.



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Bezwzględny błąd położenia punktu 2861 TakiJeden 2014-11-06 12:32
  Re: Bezwzględny błąd położenia punktu 1008 maxpor 2014-11-06 21:55
  Re: Bezwzględny błąd położenia punktu 1379 gg 2014-11-17 23:36
  Re: Bezwzględny błąd położenia punktu 795 gg 2014-11-17 23:37


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.