GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: Firmy budowlane, które nie płacą
Autor: skyraster (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 22 maj 2015 - 17:20:20

Ja spotkałem się z dwojakim podejściem:
1) niektórzy twierdzą, że tego typu postanowienie może nie być zgodne z KC w części dotyczącej kar umownych:
Cytat:
KC 483 § 1. Można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna).
chodzi o to, że W KC (niestety) jest mowa o zobowiązaniu niepieniężnym. Więc kara pieniężna za niedotrzymanie terminu zapłaty może być podważona jako niewymagalna w świetle tego typu przepisu.

2) z drugiej strony jest przecież zapis w KC, że kontrahenci mogą sami ustalać warunki umów. więc jeśli niedotrzymanie terminu będzie uznane wg zapisu umowy, jako jej złamanie i skutkujące koniecznością zapłaty kary przez stronę powodującą - to wtedy takie zapisy powinny być respektowane.



geobocian Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> jedyna rzecz, która mnie jeszcze na tę chwilę
> "ratuje" to zapis w umowie (którą Franki też
> podpisywały jako podwykonawca) mówiący o karze 5
> tys. zł za każdy przypadek niedotrzymania terminu
> zapłaty, u mnie maja 2 faktury = 1o tys. kary...
> nie opłaca im się, mimo to cały czas czekam na
> przelew.... konkluzja : naprawdę dokladnie czytać
> umowy



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Firmy budowlane, które nie płacą 2534 geobocian 2015-05-08 12:13
  Re: Firmy budowlane, które nie płacą 1190 dr_Lecter 2015-05-08 12:35
  Re: Firmy budowlane, które nie płacą 1121 geobocian 2015-05-08 12:54
  Re: Firmy budowlane, które nie płacą 860 seba_pl 2015-05-16 13:00
  Re: Firmy budowlane, które nie płacą 673 ariel0-0 2015-05-19 10:04
  Re: Firmy budowlane, które nie płacą 578 geobocian 2015-05-22 13:31
  Re: Firmy budowlane, które nie płacą 721 skyraster 2015-05-22 17:20


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.