Re: Pomiar budynku GPS
Autor:
Staszek (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data: 19 cze 2015 - 09:09:06
Ale wracając do tematu pomiaru budynków przy pomocy GPS metodą offsetów (wcięcie liniowe z dwóch punktów pomocniczych), to jak się ma disto na odpowiednim uchwycie gwarantującym że przy obrocie disto w górą w dół jego tylna ścianka pozostaje w osi tyczki GPS, jak to disto redukuje odległość na poziom, jak jest z z bluetoth np D3aBT, to pomiary narożników budynków nawet przy celowaniu plamką lasera na różnych wysokościach są bardzo dokładne, zwłaszcza gdy można podejść do budynku mniej więcej na przedłużeniu ścian.
Ja z początku byłem sceptycznie nastawiony, ale mierzę tak od kilku miesięcy, niekiedy z uwagi na przeszkody celuję plamką bardzo wysoko pod rynnę albo na na występy przy balkonach, kontrolą jest pomiar czołówek taśmą. Odchyłki są, ale minimalne rzędu 2-3cm ,nie zdarzyło mi się aby kąty i kształt budynku nie pasował. ( ktoś tam napisał wcześniej że wcięcie liniowe to błąd 10cm -pytam jakim cudem? Praktycznie: przymocuj sobie dwa sznurki do dwóch stałych punktów końce zwiąż, mocno naciąg i spróbuj czy ci się przy stałym silnym naciągnięciu uda węzłem zakreślić okrąg o promieniu 5cm ). Ja do Ośrodka przekazuję w raporcie współrzędne punktów pomocniczych, odległości z disto, na szkicu czołówki budynku, mogą sobie sprawdzać.
A więc ten weryfikator co kwestionuje taką metodą pomiaru naczytał się głupot z gniota, tymczasem praktyka pokazuje, że pomiar offsetowy GPS jest naprawdę bardzo dokładny.
Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2015-06-19 09:28 przez Staszek.