GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Problem z ustaleniem granicy działki przyległej do drogi
Autor: RadekC (---.dynamic.chello.pl)
Data: 13 lip 2015 - 15:53:25

Witam wszystkich.
Bardzo proszę o pomoc w poniższej sprawie. Z góry dziękuję. Sprawa dotyczy ustalenie granic drogi gminnej. Opiszę ją pokrótce. Otóż w latach 60 odbyły się pomiary działek i istniejącej już wtedy drogi. Droga była wówczas prosta o szerokości 4,0 m na całej długości i biegła 6 m od mojej zabudowy. Zaraz po pomiarze odbyła się elektryfikacja i postawiono słupy elektryczne przy tej drodze na mojej działce w odległości ok. 2 m od drogi. Czas płynął droga się pokrzywiła i zmienił się sąsiad, który uprzykrzając mi życie zaczął w 2000 r. grodzić zakupioną działkę po samej drodze (droga wtedy była już pokrzywiona i wchodziła ok. 1 m w moją działkę). Chcąc temu zaradzić udałem się do gminy celem opanowania sytuacji bo już wtedy istniał spór z sąsiadem. (Pracownik gminy odpowiedzialny za drogi i uprzykrzający życie sąsiad to dobrzy koledzy.) Gmina w odpowiedzi na moje pisma i interwencje przysłała geodetów, którzy zaczęli wyznaczać tą drogę. I teraz jest najlepsze bo z ich pomiaru wyszło, że drogę trzeba jeszcze przesunąć w moją działkę ok. 3 m!!! Jak to jest możliwe. Wychodzi z tego, że słupy linii energetycznej ktoś kiedyś postawił w drodze. A jak pisałem wcześniej droga była prosta i słupy stały przy drodze. Geodeci którzy wykonywali pomiary nie skończyli swojej pracy a zatrzymali się na wysokości moich zabudowań, bo droga im dalej się szło tym bardziej wychodziła im po skosie w kolejnych działkach. Ja i drugi sąsiad patrzyliśmy z niedowierzaniem co zostało wyznaczone. Po pomiarze nic nie podpisywaliśmy ani nic nam nie przekazano. Oświadczyliśmy tylko, że wyznaczona granica jest nie do przyjęcia przez nas. Do gminy wpłynęła mapka na której są tylko dwie linie linia wyznaczonej przez geodetów drogi i linia drogi istniejącej z odchyłkami wynoszącymi od 0,5 do 3,0 m. Po tym fakcie sprawa ucichła. Obecnie przy ogrodzeniu sąsiada rosą krzaki, których gałęzie wyszły znacząco za ogrodzenie uniemożliwiając mi dojazd do mojej posesji. Napisałem do gminy pismo, aby usunąć wystające gałęzie. W odpowiedzi otrzymałem odpowiedź, że gmina posiada dokumenty (mapa sporządzona przez geodetów) z których wynika że sąsiad do drogi to ma jeszcze od 0,5 do 3 m więc oni nic nie mogą zrobić bo to prywatny teren.
Bardzo proszę o pomoc co ja teraz mam zrobić. Na jakiej podstawie geodeci mogli wyznaczyć granicę drogi i to jeszcze moim zdaniem błędnie. Czy ja mogę mieć dostęp do dokumentów z których oni korzystali. Z tego co wiem ze starostwa to droga nie ma ustalonych granic. Czy gmina może powoływać się na wyniki pomiarów i twierdzić, że mam oddać część swojej działki (nawet jakbym to zrobił to słupy będą stać wtedy w drodze). Ja ani drugi sąsiad nie zgadzamy się z tą granicą czy zatem może ona prawnie obowiązywać. A dodatkowo czy gmina przy odrobinie dobrej woli może skorzystać z art 73.ustawy z dnia 13 października 1998 r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną i na podstawie tego przepisu przyjąć granicę drogi jaka obowiązywała przed 1998 r (a obowiązywała taka jak obecnie).



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Problem z ustaleniem granicy działki przyległej do drogi 3297 RadekC 2015-07-13 15:53
  Re: Problem z ustaleniem granicy działki przyległej do drogi 1102 Ula Z. 2015-07-13 16:10
  Re: Problem z ustaleniem granicy działki przyległej do drogi 957 RadekC 2015-07-13 17:43
  Re: Problem z ustaleniem granicy działki przyległej do drogi 713 sfl 2015-07-13 20:26
  Re: Problem z ustaleniem granicy działki przyległej do drogi 748 Rych-Tak 2015-07-13 17:03
  Re: Problem z ustaleniem granicy działki przyległej do drogi 751 RadekC 2015-07-13 17:48
  Re: Problem z ustaleniem granicy działki przyległej do drogi 872 Verbatim 2015-07-13 18:55
  Re: Problem z ustaleniem granicy działki przyległej do drogi 1050 RadekC 2015-07-13 20:13
  Re: Problem z ustaleniem granicy działki przyległej do drogi 646 Verbatim 2015-07-13 21:05
  Re: Problem z ustaleniem granicy działki przyległej do drogi 604 Phil 2015-07-13 22:33
  Re: Problem z ustaleniem granicy działki przyległej do drogi 669 eljotpi 2015-07-14 06:44
  Re: Problem z ustaleniem granicy działki przyległej do drogi 776 Phil 2015-07-14 08:55


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.