GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?)
Autor: nil20 (---.centertel.pl)
Data: 21 wrz 2017 - 10:09:14

gg Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Kolego, można solidnie zmierzyć bez osnowy i po
> upływie dziesiątek lat da się znaleźć znaki nawet
> gdy ostały się tylko butelki głęboko pod ziemią.
> Dwa przypadki w życiu takie miałem po jednym
> mierniczym.

A ja mam na co dzień.
Mam szkice katastralne, przedwojenne, dla których nie zachowała się osnowa, ale miary ortogonalne siedzą idealnie. Jednak 2 pierwsze trzeba znaleźć na oko, albo z mapy skalibrowanej na budynki itd. kopać dwumetrowe jamy.
No rzeczywiście, geodezja wyższa, warto było studiować.

> Można również mieć bardzo solidną osnowę i
> niesolidnie zmierzyć, byle jak zakopać, nie
> uwzględnić istniejących materiałów z zasobu i robi
> się bajzel.

To niestety również mam na co dzień, lata 1945-2000 to "wznowienia" taśmą i pomiar na sąsiedne kamienie lub po 1989 na jakąś osnowę. Z odszukanych kamieni z takich wznowień zwykle nie da się odszukać innych kamieni.

> Tych drugich przypadków kolego, spotkałem w życiu
> więcej.

Ja również.
I czego to dowodzi?
Chyba tylko tego, że w latach wspomnianych powyżej, pod czujnym okiem najpierw OPGK-ow, WBGiTR-ów a potem PDGiK-ów w WIĘKSZOŚCI terenów rolnych mamy mierne opracowania i zamiast mierzyć, głównie kopiemy doły. W miastach jest jako tako, bo była osnowa.
To jest dowód na to, że ten system nie działa i tyle.

> Co do sprawy z wątku, wątpię żeby ten kamieñ
> 70cm obok rurki poprzedni geodeta odszukał.

Bo jego poprzednicy spartaczyli robotę, Jakby nie spartaczyli, to by odszukał z łatwością.



> To nie
> było tak, że go odszukał i pozmieniał współrzędne.
> Jemu nie chciało się szukać

A jego poprzednikom nie chciało się założyć osnowy. I kto jest większym leniem?


> więc zakopał swoje
> kamienie na oko,

Zupełnie jak jego poprzednicy, być może jego nauczyciele, dziś wielcy weryfikatorzy przed emeryturą albo prezesi różnych towarzystw wzajemnej adoracji czy postkomunistycznych firm.
Z tym, że ten przynajmniej zmierzył na osnowę to, co zakopał.

> albo ze współrzędnych z
> digitalizacji, zmierzył jakoś, nadal współrzędne i
> po robocie, kasa w kieszeni. Ja to nazywam
> "geodezja skuteczna". W kieszeni się zgadza, na
> terenach wiejskich grunt tani, więc konsekwencjami
> przejmować się zbytnio nie trzeba, uprawnień nikt
> za to nie odbierze. Taka rzeczywistość i to nie
> wina lat '60-'70-'80 tylko dziejów nowożytnych.

No widzisz, ja jednak widzę, że dane sprzed wojny (obojętne, czy to kataster, czy pomiary mierniczych) są wiarygodne, a te nowsze już zwykle nie. Mam to na co dzień, to jest dla mnie fakt, nie teoria.



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?) 4576 pietk@ 2017-09-12 12:29
  Re: stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?) 1563 dr_Lecter 2017-09-12 15:22
  Re: stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?) 2762 pietk@ 2017-09-12 17:39
  Re: stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?) 1372 rafter76 2017-09-13 09:00
  Re: stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?) 1106 adinpl 2017-09-13 18:28
  Re: stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?) 1135 gg 2017-09-14 00:02
  Re: stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?) 1275 Kunzite 2017-09-15 13:51
  Re: stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?) 1381 nil20 2017-09-15 21:32
  Re: stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?) 738 pietk@ 2017-09-18 09:59
  Re: stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?) 1215 nil20 2017-09-18 18:33
  Re: stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?) 739 gg 2017-09-21 09:27
  Re: stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?) 719 nil20 2017-09-21 10:09
  Re: stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?) 675 matusz 2017-09-24 16:02
  Re: stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?) 1022 stardust 2017-09-24 16:39
  Re: stabilizacja i markowanie (są jakieś definicje ?) 1179 jeometra 2017-09-13 13:23


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.