Autor:
skyraster (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Do grupy producentów oprogramowania, którzy zmierzyli się z problemem raportów GPS dla CHC, w dniu dzisiejszym również dołączam
- informacja dla testerów Cad-Room - najnowsza wersja 1.244 już jest dostępna.
W programie import CSV dla CHC zrealizowałem w postaci dodania formatu CSV/CHC przy imporcie pliku na warstwę. Po wskazaniu pliku pojawia się wówczas okno dialogowe (posiadacze programu do importu nabytego z CHC nie powinni mieć problemów z wypełnieniem danych).
Aplikacja
automatycznie wykrywa układ współrzędnych oraz miejsce pomiaru (województwo/powiat/gmina) - i tę lokalizację wstawia do pola Lokalizacja (ale to można oczywiście zmienić).
Dodatkowo jest
możliwość zmiany układu współrzędnych (transformacji), jeśli pomiar był wykonywany w innym układzie niż powinien. Ew. można zmienić układ też przy imporcie danych na warstwę.
Odczytany plik można teraz:
- wykorzystać do
stworzenia raportu GPS
-
załadować na mapę (np. w celu weryfikacji położenia punktów).
W przypadku tworzenia raportu oparłem się o przykładowy plik raportu, tak aby zachować te same kolumny, tyle ża założyłem iż może ktoś będzie chciał sobie ten układ zmienić (np. będzie miał własny format HTML do generowania). Dlatego też w katalogu \Templates programu umieściłem coś takiego jak szablon (OLDCHC - stary szablon - wg tego co dostałem do testów), w którym można zdefiniować sobie wybrane pola. Elementy szablonu są wpisane jako %xxxx% więc, np. jeśli w szablonie będzie wpis %CSNAME% będzie to oznaczało dla programy, aby wpisać tam układ współrzędnych..itd Pól jest sporo - w zasadzie te które idą z formatu CSV.
Dla osób, którym nie przypada do gustu edytowanie HTML przygotowałem nowy sposób (generowanie HTML na podstawie wbudowanego schematu). Dlatego m.in. nie wyrobiłem się na wczoraj
Ten nowy sposób jest ustawiony jako domyślny, ma też trochę bardziej estetyczny wygląd kolumn (wzorowałem się na tabelkach wordowskich).
Dla użytkowników ważne jest to, że przyciskiem Kolumny można wybrać zbiór kolumn, jaki jest aktualnie potrzebny:
Po wygenerowaniu, arkusz będzie wyglądał następująco:
Natomiast w przypadku importu danych, po imporcie można takie dane zestawić np. z danymi serwerów TMS/WMS (poniżej mapa OpenStreetMap jako podkład):
Każdy punkt po zaznaczeniu będzie umożilwiał sprawdzenie, jakie parametry związane z pomiarem były importowane.
W tym momencie można też nadać prawidłowe kody zaimportowanym punktom.
A potem wyeksportować punkty do jakiegoś formatu (np. tekstowego, z wybranym układem kolumn).
Oczywiście to nie wszystko - bo można np. wywołać moduł obliczeń geodezyjnych i wykonać np. kontrolę wybranych domiarów, albo przeprowadzić jakieś inne obliczenia (np. wcięcia liniowe, kątowe..itd)
W przypadku Androida nie ma jeszcze okna dialogowego importu - punkty od razu są zaczytywane na mapę. Jeśli nabywcy programu będą zainteresowani taką funkcją to będzie ona oczywiście wdrożona (bo i tak większość osób zapewne korzysta z generatorów Windowsowych).
Z miejsca podziękowania dla p. Dominika oraz p.Darka, którzy podesłali logi do testowania.
Moduł importu i raportów dla CHC będzie dostępny w podstawowej wersji programu (bez dodatkowych dopłat, wersji czasowych, czy czegoś w tym stylu
)
Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2013-12-06 21:08 przez skyraster.