GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: Oto jak środowisko geodezyjne się żre
Autor: carlos (---.adsl.inetia.pl)
Data: 29 maj 2014 - 21:07:21

Droga Libelko po części mogę się z Tobą zgodzić. Tak zgadza się znaczna część z wykonawców nie zna obowiązujących przepisów prawa. Nasuwa się pytanie, czemu? Z lenistwa? Z wygodnictwa? Prawdopodobnie. A może również, dlatego że prawo jest pisane przez ludzi, którzy geodezję znają z książek i nie skalali się zbytnio pracą w "terenie"? Inną sprawa jest, jakość i wewnętrzna niespójność przepisów, czego nie chcę dalej ciągnąc, bo zwyczajnie szkoda mi na to czasu. Osobiście wydawało mi się zawsze, że oprócz sztywnej litery prawa jest jeszcze coś takiego jak zdrowy rozsądek poparty solidną wiedzą praktyczną. Tego niestety u większości "ludzi po drugiej stronie lady" brakuje chyba najbardziej, choć są pozytywne wyjątki. Po części winnym za taki stan rzeczy jest fakt, że ludzie pracujący w urzędach zarabiają mało i jest ich za dużo. Ja widzę tu pewną analogię do funkcji nauczyciela, zawodu, który przez skandalicznie małe uposażenie został praktycznie sfeminizowany, co moim zdaniem jest poważnym błędem. Obecnie taka praktyka stosowana jest w urzędach, co ponosi za sobą konsekwencje w różnej maści pań inspektorek, które zdały uprawnienia wykazując, jako praktykę zawodową pracę w tymże urzędzie, ewentualnie poprosiła znajomego żeby coś jej "wyskrobał" i podpisał. Od razu ucinam tutaj spekulacje- nie jestem seksistą, oraz że osobiście nam parę kobiet (również inspektorów) fachowców w tej dziedzinie. W tym momencie nasuwa mi się również pewne słowo, którego nie darzę zbytnio sympatią- interpretacja.....brrr.... innymi słowy, co ośrodek to inne zasady i inne rozumienie tego samego przepisu. Oprócz tego bawią mnie te całe szkolenia organizowane przez "wybitne jednostki", które brały czynny udział w pisaniu jakże cudownie niedoskonałego prawa, a teraz uczą i tłumaczą gawiedzi, co autor miał na myśli. A kto w większości bierze udział w tym szkoleniu? Pracownicy administracji geodezyjnej, którzy po ukończeniu szkolenia i powrocie do codzienności w pracy dostają cudownego olśnienia i jak za dotykiem czarodziejskiej różdżki zmieniają się im upodobania i pojawiają się nowe "koniki", które skrupulatnie wprowadzają w życie. Smutnym faktem jest, że w obecnych regulacjach prawnych operat do urzędu składa się pod inspektora (SICK!). Z punktu widzenia wielu wykonawców znajomość obecnego prawa jest zbędna. Po co znać prawo, które każdy interpretuje jak chce? Wracając do tematu szanowania drugiej strony. Z mojej perspektywy GUGiK jest tutaj najbardziej winny zaistniałej sytuacji, czego przejawem są posty niejednego sfrustrowanego geodety/geodetki na tym forum. Sytuacja taka będzie dopóty dopóki sam GUGiK nie zauważy, że organizacje typu PTG, GiG, nawet SGP nie są wrogiem i chcą pomóc, nie zaszkodzić. Tymczasem w moim odczuciu i zapewne nie tylko moim konsultacje społeczne są dla nich tylko pustym frazesem. Oczywiście jestem również świadom tego, że zapewne wina zawsze leży gdzieś pośrodku, i ludzie z GUGiK-u nie są straszną hydrą, która chce zniszczyć i tak już mocno poranioną geodezję w Polsce. Jednak w mojej ocenie pomysły rodem z PRL-u przy nowelizacji Ustawy Prawo Geodezyjne nie są krokiem w dobrą stronę.
Z pozdrowieniami dla koleżanek i kolegów po drugiej stronie lady.
carlos



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Oto jak środowisko geodezyjne się żre 2796 oakpil 2014-05-28 09:19
  Re: Oto jak środowisko geodezyjne się żre 1118 eljotpi 2014-05-28 11:33
  Re: Oto jak środowisko geodezyjne się żre 841 LIBELKA 2014-05-29 18:28
  Re: Oto jak środowisko geodezyjne się żre 677 Damian1 2014-05-29 20:33
  Re: Oto jak środowisko geodezyjne się żre 649 carlos 2014-05-29 21:07
  Re: Oto jak środowisko geodezyjne się żre 838 Verbatim 2014-05-29 22:34
  Re: Oto jak środowisko geodezyjne się żre 610 gg 2014-05-29 22:49
  Re: Oto jak środowisko geodezyjne się żre 575 Verbatim 2014-05-29 23:41
  Re: Oto jak środowisko geodezyjne się żre 1295 eljotpi 2014-05-30 08:40
  Re: Oto jak środowisko geodezyjne się żre 577 Rych-Tak 2014-05-29 23:37


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.