Re: mus pomierzyć...
Verbatim Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> nil20 Napisał(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> Co do pozyskania danych dotyczących numerycznego
> opisu budynku, to przy modernizacjach pozyskiwano
> go z pomiarów kartometrycznych (dygitalizacji
> ekranowej) skalibrowanych rastrów mapy zasadniczej
> w skalach 1:500, 1:1000. Były przypadki, że dane
> budynkowe pozyskiwano także ze skal 1:2000.
> Materiał źródłowy zawierający dane liczbowe do
> pozyskania numerycznego konturu budynku znajdował
> się w zasobie. Nie był jednak wykorzystywany z
> uwagi na wysoki koszt pozyskania (obliczenia).
> Rozbieżności w opisie konturu numerycznego budynku
> w tym powierzchnia zabudowy, z danymi z operatów
> technicznych, powstałych w wyniku wykonania pracy
> gk (wykonanych dzisiaj) wynikają właśnie z tego,
> że obiekty obszarowe (budynki-dane liczbowe)
> pochodzą z wektoryzacji ekranowej. W zasobie jak
> wspomniałem są dane źródłowe do prawidłowego
> określenia powierzchni zabudowy i pomiar dwóch
> narożników budynku na osnowę 3 klasy pozwala
> wykorzystać te dane źródłowe do określenia
> powierzchni zabudowy. Na podstawie pomiaru przy
> którym była wykonana mapa zasadnicza można
> prawidłowo określić powierzchnię zabudowy, a
> pomiar dwóch narożników wskaże tylko wektor
> przesunięcia dla budynku. Wtedy wykonany pomiar i
> dzisiaj nie powinien mieć wpływu na zmianę tę
> powierzchni, zmianie może ulec tylko położenie
> obiektu obszarowego np. gdyby przy modernizacji
> egib wykorzystano dane źródłowe.
> Zastanawiające jest dlaczego do wykonania mapy do
> celów projektowych nie są zapotrzebowane szkice
> polowe z pomiaru tych budynków, które mogą
> podlegać sprawdzeniu. Jeżeli takie szkice polowe i
> dzienniki pomiarów nie były wydane, to żądanie
> weryfikatora "mus pomierzyć cały budynek" jest
> szczególnie niezasadne i karygodne.
>
> > Skąd przekonanie, że wszystkie punkty
> numerycznego
> > opisu (działki, budynku) mają mieć jednakową
> > dokładność i inne atrybuty, skoro nawet trudno
> > znaleźć choćby jedną taką działkę w terenach
> > rolnych, gdzie starosta tak to ma zrobione?
> > Skąd przekonanie, że pole powierzchni oblicza
> się
> > do 1m2 z numerycznego opisu dopiero wtedy, gdy
> > wszystkie punkty spełniają standardy i wymogi?
>
> Wydaje się, że z tego zapisu: rozporządzenie z
> dnia z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji
> gruntów i budynków (Dz. U. z 2015 r. poz. 520, z
> późn. zm.)
>
> 61. 1. Numerycznego opisu granic jednostek
> ewidencyjnych, obrębów oraz działek ewidencyjnych
> dokonuje się za pomocą odpowiednich zbiorów
> punktów granicznych, których położenie względem
> osnowy geodezyjnej 1 klasy zostało określone na
> podstawie geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych z
> błędami średnimi nieprzekraczającymi 0,30 m, w
> sposób
> zapewniający odwzorowanie położenia i kształtu
> tych obiektów przestrzennych oraz wzajemnego
> powiązania między nimi.
> 2. Położenie punktów granicznych użytych do
> numerycznego opisu obiektów, o których mowa w ust.
> 1, a także położenie
> innych punktów sytuacyjnych użytych w
> szczególności do numerycznego opisu budynków,
> konturów użytków gruntowych oraz konturów
> klasyfikacyjnych określa się w układzie
> współrzędnych prostokątnych płaskich 2000, o
> którym mowa w przepisach wydanych na podstawie
> art. 3 ust. 5 ustawy, zwanym dalej „układem
> 2000”.
>
> Verbatim
Ale mamy tez przepisy przejsciowe :
§ 82.
1. Przy przeprowadzaniu modernizacji ewidencji, której jednym z
celów jest konwersja mapy ewidencyjnej pro
-
wadzonej w
postaci nieelektronicznej do postaci elektronicznej, w
przypadku braku możliwości określenia położenia
punktów granicznych w
sposób, o
którym mowa w
§ 61 ust.
1, numerycznego opisu granic działek ewidencyjnych doko
-
nuje się za pomocą punktów granicznych, których położenie względem osnowy geodezyjnej 1 klasy wyznaczone zostanie
na podstawie istniejących materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i
kartograficznego z
błędami średnimi nieprze
-
kraczającymi:
1) 3,0 m – w
przypadku gdy punkty graniczne należą do działek ewidencyjnych obejmujących grunty położone na obsza
-
rach wiejskich poza zwartą zabudową;
2) 0,60 m – w
przypadku gdy punkty graniczne należą do działek ewidencyjnych położonych na obszarach miast oraz
obejmujących grunty zwartej zabudowy na obszarach wiejskich.
2. W uzasadnionych technicznie przypadkach, na wniosek właściwego wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjne
-
go i kartograficznego, Główny Geodeta Kraju może wyrazić zgodę na zwiększenie wartości błędu średniego, o
którym
mowa w ust. 1.
3. Dane, określające położenie punktów granicznych z
błędem średnim większym niż 0,30 m względem osnowy geodezyjnej 1 klasy, które użyte zostały do numerycznego opisu granic działek ewidencyjnych, zastępuje się, zgodnie z zasadami określonymi w § 45–47 lub w
procesie modernizacji ewidencji, dostępnymi dla organu danymi dokładniejszymi, nawet jeżeli te nowe dokładniejsze dane nadal określają położenie punktów granicznych z błędem średnim większym niż 0,30 m,
a brak jest możliwości określenia położenia tych punktów granicznych z błędem średnim nieprzekraczającym 0,30 m.
Strona domowa PTG : .... Forum PTG :