GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: Ustalenie granicy według ostatniego spokojnego stanu posiadania.
Autor: geobocian (---.telesim.com.pl)
Data: 03 sty 2020 - 22:47:38

ja proponuje w ogóle skupić się na dokumentach, o które chodzi przy ustaleniu granicy wg EGiB. a w zasadzie na braku tych dokumentów (patrz paragraf 36 rozporządzenia).. te dokumenty to stare szkice graniczne, zarysy pomiarowe, mapy ze scaleń z miarami oraz w ogóle inne dokumenty o charakterze danych pomiarowych - ja to tak nazywam, czyli cokolwiek co powstało w wyniku jakichkolwiek pomiarów wykonanych przez geodetów na przestrzeni lat i tyczących się danej działki czy w ogóle danego terenu..

gdzieś tu padła informacja o stanie KW (i nie chodzi o dział II ani III)... tak, to może być ważne ale tylko w przypadku ustalania granic całej działki, czyli po prostu mamy kawałek mapy i z tego "robimy granice", wtedy powierzchnia w KW może być jakimś odniesieniem... nie wiem co u was w sądach jest przechowywane w księgach wieczystych i zbiorach dokumentów, ale ja nigdzie i nigdy nie spotkałem tam żadnego szkicu ani zarysu zawierającego miary między punktami granicznymi, bo takie rzeczy przechowuje zasób w starostwie..

stan zasobów jest różny w różnych częściach naszego kraju, w zależności tak naprawdę od zaboru w jakim kto obecnie mieszka i działa, najlepszy i najdokładniejszy był zabór pruski, prowadzony gdzieś od połowy XIX wieku, austriacki średni (moim zdaniem na podstawie obserwacji, jak pracują urzędy w Małopolsce i jakie szkice można tam pozyskać od tamtejszych geodetów), natomiast zabór rosyjski to była wolna amerykanka, w zasadzie ewidencja tworzona w latach '50 i '60 XX wieku- wiem, bo obecnie tu mieszkam ...

najczęściej ustalenie robi sie po prostu "z mapy" i robi sie go wtedy, kiedy już nie ma nic, co zawiera jakiekolwiek miary albo to co jest - jest sprzeczne, jest to też gdzies zapisane w tym rozporządzeniu, patrz paragraf 37 rozporządzenia...

i chyba tyle jesli chodzi o materiały, dlatego pytałem po co mi stan w KW, jesli chce ustalić tylko fragment granicy pomiędzy dwoma włascicielami? chyba tylko po to, żeby sprawdzic czy właściciele są tacy sami jak w bazie EGiB starostwa, bo ani powierzchnia ich działek ani użytkowanie, ani nic nie jest mi potrzebne - jeśli koncze robote tylko ustaleniem... chyba ze ktoś idzie dalej i potem to dzieli, ale o tym chyba nie jest temat.

trzeba też zwrócic uwage na to, jak wygląda protokól z ustalenia granic wg załącznika chyba 2 albo 3 do rozporządzenia i gdzie i jakie oświadczenia mają składać strony, obecne na gruncie, ostatnio zdarzało mi sie bywać w sądzie i czytać różne papiery i to co geodeci robią na gruncie czasem śmiech na sali prosze Panstwa, albo inaczej : można by wiele spraw uniknąć, gdyby geodeci wiedzieli jak prawidłowo sporządzic taki protokół.

a sam proces ustalenia granicy opisuje paragraf 39 i trzeba go czytać punkt po punkcie po kolei, czyli najpierw ust.1 i zgodne oświadczenie stron, jesli którejś strony nie ma na gruncie wtedy logiczne, że nie może być zgodnego oświadczenia i przechodzi sie do ustępu 2., jeśli tym sposobem nie da rady ustalić granicy wtedy jest ust.3 ...

od ustępu 4 zaczynają się praktyczne i techniczne porady jak i co zrobic w terenie w kwestii stabilizacji i potem operat.

dostepne dokumenty określające stan prawny to mogą być również akty notarialne, gdzie czasem kiedyś notariusze zapisywali przebieg granic, czasem w zbiorach dokumentów tez sie takie papiery mogą znajdować z opisami - jak pisałem, nie wiem co i gdzie sądy przechowują w zbiorach dokumentów ksiąg wieczystych w całej Polsce, natomiast zdarza się czasem że ludzie mają w swoich szufladach i szafach stare papiery, które też mogą być pomocne - i to mogą być tez te wszelkie dokumenty zawierające jakiekolwiek informacje istotne dla sprawy.

tak ja to zawsze i wszędzie przeprowadzałem, nigdy nie miałem problemów w żadnym sądzie z tak zrobionym ustaleniem, ani w PODGiK..

jeśli macie inne doświadczenia to piszcie



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Ustalenie granicy według ostatniego spokojnego stanu posiadania. 1997 vito 2019-12-31 12:50
  Re: Ustalenie granicy według ostatniego spokojnego stanu posiadania. 885 jm 2020-01-01 19:00
  Re: Ustalenie granicy według ostatniego spokojnego stanu posiadania. 1206 geobocian 2020-01-01 21:46
  Re: Ustalenie granicy według ostatniego spokojnego stanu posiadania. 720 jm 2020-01-01 22:52
  Re: Ustalenie granicy według ostatniego spokojnego stanu posiadania. 724 geobocian 2020-01-02 00:21
  Re: Ustalenie granicy według ostatniego spokojnego stanu posiadania. 635 prg 2020-01-03 10:37
  Re: Ustalenie granicy według ostatniego spokojnego stanu posiadania. 631 jm 2020-01-03 16:11
  Re: Ustalenie granicy według ostatniego spokojnego stanu posiadania. 518 prg 2020-01-03 17:36
  Re: Ustalenie granicy według ostatniego spokojnego stanu posiadania. 567 jm 2020-01-03 20:06
  Re: Ustalenie granicy według ostatniego spokojnego stanu posiadania. 702 geobocian 2020-01-03 22:47
  Re: Ustalenie granicy według ostatniego spokojnego stanu posiadania. 671 jm 2020-01-03 23:18


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.