GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: Białe zwrotki
Autor: pandrzej (---.laguna.net.pl)
Data: 02 lis 2021 - 16:06:01

geobocian Napisał(a):
-------------------------------------------------------

>
> zacznijmy od KPA i art.39, początek "Organ
> administracji publicznej doręcza pisma ... " - nie
> wiem, ale moim zdaniem ten zapis jednoznacznie
> określa kogo dotyczy cała reszta, wystarczy
> przeczytać również definicję "organu administracji
> publicznej" ... jakim sposobem zdefiniowałeś, że
> wykonawca geodezyjny może być organem
> administracji publicznej to pozostaje Twoją
> tajemnicą.

Jakbyś dokładniej doczytał KPA, to byś już w pierwszym artykule znalazł zapis, że KPA nie dotyczy wyłącznie organów administracji, ale także innych podmiotów, o ile są powołane do wykonywania pewnych czynności z mocy prawa. Podpowiem Ci, że wykonawca pracy geodezyjnej jest powołany do wykonywania pewnych czynności z mocy prawa.

> zmiana Twojej retoryki w kierunku " ..wykonawca
> pracy geodezyjnej realizuje zadania z zakresu
> prawa administracyjnego proceduralnego.." - pytam
> się kiedy i gdzie ? bo oczywiście cały czas
> rozmawiamy w odniesieniu do par.32 rozporządzenia
> o egib...

Skoro prawo geodezyjne i kartograficzne należy do dziedziny prawa administracyjnego, to przepisami proceduralnymi do tej ustawy jest KPA. To dość oczywiste. Patrz uwaga wyżej.

>
> moim zdaniem, podobnie jak krakowscy urzędnicy -
> nie skupiasz się na istocie całego par.32,
> uczepiłeś się konkretnie ust.4 i na tym
> poprzestajesz, jakby cała reszta była nieważna. to
> - tak mi się WYDAJE - niepotrzebnie komplikuje i
> tak już dla wielu niejasny przepis..
>
> uważam, że generalnie chodzi tutaj o
> zawiadomienia, w związku z czym najważniejszy w
> całym tym bałaganie jest ust.3, który mówi o
> magicznych 7 dniach. w ustawie PGiK przy
> procedurze wznowienia/wyznaczenia również jest
> mowa o 7 dniach - i to jest najważniejsze, strony
> mają być zawiadomione 7 dni przed spotkaniem.. po
> prostu.
>
> teraz kolejna sprawa : sposób zawiadomienia. cała
> dyskusja tak naprawdę dotyka tylko jednej z form,
> czyli wysyłki Pocztą Polską, a przecież sposób
> zawiadomienia wybiera wykonawca pracy. tych
> sposobów jest kilka, a nie tylko Poczta Polska. to
> tak na marginesie.

Tak, oczywiście, tego właśnie dotyczy niniejszy wątek. Jeżeli chcesz coś wysyłać pocztą, to musisz wiedzieć jak działał listonosz. Dokładnie o to chodzi w tym wątku. Dlatego właśnie należy stosować białe zwrotki.

>
> ale skupmy się konkretnie na obecnym par.32
> rozporządzenia o EGiB. w poprzednim rozporządzeniu
> z tego co pamiętam nie było mowy o sposobach
> zawiadomień, jedynie był zapis, że 7 dni przed
> spotkaniem i 14 dni na BIPie w przypadku braku
> danych. a i tak wszyscy "w domyśle" (!!!)
> stosowali KPA, łącznie z urzędnikami przy
> weryfikacji. i okej, kiedy sprawy były proste i
> jasne to nie było odwołań i nie było problemów..
> te problemy pojawiały się wtedy, gdy ktoś się
> odwoływał przy niezachowanych terminach, właśnie
> tych 7-dniowych. tak naprawdę przy pisaniu decyzji
> np. o odmowie przyjęcia operatu do zasobu nikt nie
> wiedział jaki przepis zastosować, bo przecież w
> żadnej ustawie ani rozporządzeniu nie było mowy o
> dodatkowych 14-dniowych awizach, poza KPA - ale do
> KPA nigdy i nigdzie nie było żadnego konkretnego
> odniesienia w żadnym "geodezyjnym" przepisie.
> i to była właśnie fikcja doręczeń..
> zawiadomienia stron drogą e-mail - coraz częściej
> stosowane - również nie były w żaden sposób
> nigdzie opisane.
> owszem, w przypadku podziału geodezyjnego, który
> kończy się decyzją administracyjną mamy
> zastosowanie niektórych zapisów KPA, ale jak to
> powiązać w przypadku weryfikacji operatu w ośrodku
> powiatowym, gdzie to postępowanie toczy się w
> gminie? to też uwaga poza konkursem.
>
> stąd w obecnym rozporządzeniu pojawił się ten
> ust.4, który moim zdaniem wreszcie jasno definiuje
> sposób zawiadomienia strony, tak żeby w
> określonych przypadkach prawo działało tak jak
> zakładał ustawodawca. doręczenia opisano w KPA w
> art.39-49, dlatego powtórzenie takiego zapisu
> znalazło sie tez w rozporządzeniu o EGiB.
> ale nie można stosować wszystkich zapisów całego
> rozdziału "Doręczenia" (KPA) literalnie w stosunku
> 1:1 w takim samym stopniu do organu i wykonawcy
> geodezyjnego, bo zwykły prywatny wykonawca, nawet
> prowadzący działalność gosp. i działający w jakimś
> umocowaniu prawnym nigdy nie będzie organem
> administracji publicznej, który to organ może
> wykonanie pewnych zadań co najwyżej wykonawcy
> zlecić...
>
W całym tym wywodzie jesteś w głębokim błędzie wynikającym z niezrozumienia art. 1 ust. 2 KPA. Tutaj nie ma za bardzo co pisać, po prostu minąłeś się strasznie z sednem tematu. Wykonawca pracy geodezyjnej wykonując pewne czynności do których ma umocowanie ustawowe może i powinien stosować przepisy KPA. Nie ma po prostu innych przepisów proceduralnych do tej ustawy.

>
> > I jeszcze jedna zagadka: w jaki sposób
> chciałbyś
> > zastosować fikcję doręczenia, jeżeli nie
> posłużysz
> > się przepisami prawa administracyjnego?
>
> w możliwie najprostszy.

To nie jest odpowiedź na temat. Nie jesteś w stanie zawiadomić kogoś stosując fikcję doręczenia, jeżeli nie zastosujesz przepisów KPA.



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Białe zwrotki 2628 pasiasia 2021-10-20 09:13
  Re: Białe zwrotki 586 geobocian 2021-10-20 11:47
  Re: Białe zwrotki 555 maxpor 2021-10-20 12:52
  Re: Białe zwrotki 523 appraiser 2021-10-20 17:42
  Re: Białe zwrotki 578 pasiasia 2021-10-20 20:09
  Re: Białe zwrotki 525 starskee 2021-10-21 11:38
  Re: Białe zwrotki 436 geobocian 2021-10-21 17:37
  Re: Białe zwrotki 432 pandrzej 2021-10-21 21:27
  Re: Białe zwrotki 362 pasiasia 2021-10-21 22:35
  Re: Białe zwrotki 374 nil20 2021-10-22 07:55
  Re: Białe zwrotki 404 pasiasia 2021-10-22 08:43
  Re: Białe zwrotki 344 nil20 2021-10-22 10:38
  Re: Białe zwrotki 394 appraiser 2021-10-22 18:22
  Re: Białe zwrotki 398 pandrzej 2021-10-23 08:19
  Re: Białe zwrotki 313 pasiasia 2021-10-27 14:10
  Re: Białe zwrotki 354 pandrzej 2021-10-27 22:44
  Re: Białe zwrotki 300 geobocian 2021-10-28 12:11
  Re: Białe zwrotki 309 pandrzej 2021-10-29 16:57
  Re: Białe zwrotki 279 geobocian 2021-10-31 22:14
  Re: Białe zwrotki 258 appraiser 2021-11-01 22:05
  Re: Białe zwrotki 286 nil20 2021-11-02 08:10
  Re: Białe zwrotki 201 appraiser 2021-11-02 11:19
  Re: Białe zwrotki 196 nil20 2021-11-02 20:25
  Re: Białe zwrotki 252 appraiser 2021-11-02 22:51
  Re: Białe zwrotki 211 geobocian 2021-11-02 10:21
  Re: Białe zwrotki 222 pandrzej 2021-11-02 16:06
  Re: Białe zwrotki 250 appraiser 2021-11-02 21:18


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.