GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: 50% ewidencji gruntów zawiera wady, albo zdziwiony doradca
Autor: eljotpi (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 13 sie 2008 - 09:15:13

Teraz to ja już nic nie wiem... angry smiley
bo do tej pory o tym całym p.Radzio miałem dobre zdanie, no bo wydawało mi się przez te jego interpretacje, że siedzi w temacie, czyli zna nie tylko teorie wychodzącą z prawa ale również realia znajdujące się w PODGiK czyli w terenie/prowincji.

A teraz dowiaduję się, że gość jest zdziwiony, że przez 50 lat nikt nie zauważył "błędów i wypaczeń" w ewidencji gruntów! No znowu mnie krew zalewa!!!
Na litość... Gościu, czy jesteś takim ignorantem, czy może jesteś tak młody, że nie pamiętasz, iż przed rozporządzeniem w sprawie egib z 2001 istniały inne zasady dokładnościowe i inne przepisy w sprawie ewidencji? W 2001 roku, to Wasza ekipa podniosła poprzeczkę techniczną w ewidencji gruntów bez znajomości realiów i bez zabezpieczenia kasy na prawdziwą, czyli normalną modernizację. Doprowadzono do takiego stanu, że dzisiaj prawdziwą modernizację, polegającą na podniesieniu dokładności danych opisujących przedmiot ewidencji wykonują wyłącznie geodeci przy okazji różnych, nawet nie związanych z egibem, pracach np. przy sporządzaniu map do celów projektowych.

Do dzisiaj są powiaty gdzie za mapę ewidencyjną "robi" mapa katastralna z zamierzchłych czasów zaborów, w skali 1:2880, niekompletna, bo przez czas poobgryzana, w przenośni i faktycznie, która wg. Waszych dyrektyw miała zostać zwektoryzowana. Wystarczy zobaczyć obręb Biały Dunajec koło Zakopanego.
I teraz śmie ktoś się dziwić?

A ile powiatów, owszem zwektoryzowało posiadane mapy ewidencyjne, bo na stworzenie wektora z danych obliczeniowych, nikt kasy nie zabezpieczył, ale co z tego, jeśli część rejestrowa pozostała bez zmian, czyli np. powierzchnie działek w arach obliczone planimetrem. Mało tego zwektoryzowane mapy są nie do użytku, bo mają więcej załamań granic niż oryginałthe finger smiley i nie w tym miejscu gdzie potrzeba. Sam znam przypadki gdzie taka "mapa" doprowadziła do sporu granicznego, np. obręb Wolbrom.

I co dzisiaj nie ma winnych, morze jakaś zbiorowa amnezja by się przydała...

Na pytanie: kto generalnie ponosi winę za ten stan rzeczy, odpowiem pytaniem, kto w rozporządzeniu zamieścił następujący paragraf: smiling bouncing smiley

"§ 82. 1. Przy wykonywaniu kompleksowej modernizacji ewidencji, założonej przed wejściem w życie rozporządzenia, do sporządzenia numerycznego opisu granic działek ewidencyjnych wykorzystuje się istniejące materiały i dane państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, nawet jeżeli nie spełniają one wymagań obowiązujących standardów technicznych."


Jeżeli, taki jest stan świadomości u decydentów...hot smiley to ja też jestem za rozp... tzn., to ja też idę na smileys with beer

Pozdrawiam
Leszek Piszczek


Cytat:
Motto z ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne:
"Art. 7. 1. Do zadań Służby Geodezyjnej i Kartograficznej należy w szczególności:
8) nadawanie, do czasu utworzenia odpowiednich samorządów zawodowych, uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, prowadzenie rejestru osób uprawnionych oraz współpraca z tymi samorządami zawodowymi;"



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  50% ewidencji gruntów zawiera wady, albo zdziwiony doradca 1500 eljotpi 2008-08-11 19:47
  Re: 50% ewidencji gruntów zawiera wady, albo zdziwiony doradca 671 pajepaje 2008-08-11 20:27
  Re: 50% ewidencji gruntów zawiera wady, albo zdziwiony doradca 559 Jarek Thor 2008-08-12 18:56
  Re: 50% ewidencji gruntów zawiera wady, albo zdziwiony doradca 575 nil20 2008-08-12 19:25
  Re: 50% ewidencji gruntów zawiera wady, albo zdziwiony doradca 604 kris301257 2008-08-12 21:15
  Re: 50% ewidencji gruntów zawiera wady, albo zdziwiony doradca 548 pajepaje 2008-08-12 21:51
  Re: 50% ewidencji gruntów zawiera wady, albo zdziwiony doradca 745 eljotpi 2008-08-13 09:15


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.