GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl
Autor: eljotpi (212.244.23.---)
Data: 19 sty 2007 - 15:21:42

Ponieważ wydaje mi się, że dla dobra nas, którzy musimy w realu stosować często wirtualne prawo, warto jest czasem te wirtualne twory przedyskutować, zamieszczam mój głos o:
Stanowisko GGK z [url] [www.gugik.gov.pl][/url]
Ustalenie przebiegu granic nieruchomości w ramach wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych polegających na podziale nieruchomości "rolnej", tj. nie podlegającej pod działanie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741 ze zm.).

Zgodnie z § 10 ust. 3 Instrukcji Technicznej "G-4" w przypadku dokonywania pomiaru granic działek, których przebieg nie został uprzednio ustalony, należy przed przystąpieniem do pomiaru dokonać ustalenia granic zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.


Prawdziwa treść tego paragrafu z instrukcji G-4 Pomiary sytuacyjne i wysokościowe (z 1979 r., ze zmianą z 1983 r.) wydanie trzecie 1988 – wykazane w standardach, brzmi: „Przed przystąpieniem do pomiaru granic należy dokonać ich ustalenia zgodnie z zasadami zawartymi w przepisach o zakładaniu i prowadzeniu ewidencji gruntów.”, a nie zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Wydaje się, że GGK zmienił tą treść na bardziej ogólną o obowiązujących w tym zakresie przepisach, dokonując tym samym pewnego „nadużycia”. Instrukcja G-4 jest z 1988 roku i w § 10 ust. 3 wskazuje, że pomiar granic należy dokonać zgodnie z zasadami zawartym, ni mniej, ni więcej, ale w dekrecie z 1955 roku o ewidencji gruntów i budynków, bo taki przepis w 1988 roku obowiązywał. A jak się wtedy mierzyło i ustalało granice... to myślę, że nie muszę nikomu wyjaśniać.
Wracając jednak do wspomnianego „uogólnienia”, to proszę zauważyć jak „sprytnie” zostało ono wykorzystane do przejścia na... rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków z 2001 roku, co według mnie jest kompletnym nadużyciem interpretacyjnym.
Dalej jest:

W ramach wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych polegających na podziale nieruchomości "rolnej" niezbędne jest ustalenie przebiegu granic nieruchomości podlegającej podziałowi.

Nie wiedzieć, czemu GGK stwierdza, że do wykonania podziału nieruchomości, która nie podlega przepisom ustawy o gospodarce nieruchomościami z 1997 roku niezbędne jest ustalenie przebiegu granic, natomiast przy podziale, który jest reglamentowany przez tą ustawę, granice dzielonej nieruchomości się tylko przyjmuje wg. stanu jaki jest w KW lub ewidencji gruntów. Dlaczego tam, gdzie reżim prawny jest dużo większy, granice nieruchomości przyjmuje się, a w sytuacji braku prawnych nakazów i zakazów granice się nie przyjmuje... lecz ma się je ustalać?
Tym bardziej, że następne zdanie w omawianym „stanowisku GGK” jest następujące:

Dane dotyczące przebiegu granic nieruchomości uzyskiwane są z operatu ewidencji gruntów i budynków, w którym granice te są wykazywane.

Tak, jak wcześniej nadmieniłem, czytając dalej „stanowisko GGK” okazuje się, że sprawa podziału nieruchomości rolnych zostaje niesłusznie podporządkowana przepisom o ewidencji gruntów i budynków.

W myśl § 36 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz.454) przebieg granic działek ewidencyjnych wykazuje się w ewidencji na podstawie dokumentacji geodezyjnej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, sporządzonej:
1. w postępowaniu rozgraniczeniowym,
2. w celu podziału nieruchomości,
3. w postępowaniu scaleniowym i wymiany gruntów,
4. w postępowaniu dotyczącym scalenia i podziału nieruchomości,
5. na potrzeby postępowania sądowego lub administracyjnego, a następnie wykorzystanej do wydania prawomocnego orzeczenia sądowego lub ostatecznej decyzji administracyjnej,
6. przy zakładaniu, na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów, katastru nieruchomości i ewidencji gruntów i budynków.

Jeżeli zatem przebieg granic dzielonej nieruchomości wykazany został w operacie ewidencyjnym w oparciu o ww. dokumentację geodezyjną, a znaki graniczne zostały odszukane na gruncie, nie ma potrzeby dokonywania ich wznowienia lub wyznaczania punktów granicznych. Na okoliczność odszukania na gruncie znaków granicznych nie sporządza się protokołu, czynności te powinny być opisane w sprawozdaniu technicznym.

W przypadku, gdy przebieg granic dzielonej nieruchomości wykazany został w operacie ewidencyjnym w oparciu o ww. dokumentację geodezyjną, ale znaki graniczne nie zostały odszukane na gruncie, należy w trybie art. 39 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 ze zm.) dokonać wznowienia znaków granicznych lub wyznaczyć punkty graniczne. Protokół sporządzony na okoliczność dokonanych czynności winien być włączony do operatu technicznego sporządzonego w związku z dokonaniem prac geodezyjnych i kartograficznych.


Czyżby znowu miało obowiązywać prawo kaduka – „dlaczego tak? Bo tak!” Należy... i już! A nie łaska wspomnieć chociażby o podstawie prawnej, dlaczego należy? Tylko, że tej podstawy brak! Luka, którą nowy GGK winien zapełnić, jak najszybciej. Byle nie taką radosną twórczością, tylko przepisem prawnym przynajmniej na poziomie rozporządzenia.

W sytuacji, gdy brak jest dokumentacji o której mowa w § 36 rozporządzenia o ewidencji gruntów i budynków lub jeżeli zawarte w niej dane nie są wiarygodne, lub nie odpowiadają obowiązującym standardom technicznym ustalenie przebiegu granicy następuje w trybie określonym w § 37, § 38 ust. 1, 2 i 4 i § 39 tego rozporządzenia. Protokół ustalenia przebiegu granic umieszcza się w operacie technicznym sporządzonym w związku z wykonanymi pracami polegającymi na ustaleniu przebiegu granic.

Pomimo, że już wcześniej wykazałem, że nie ma żadnych podstaw by do procedur podziałowych dla nieruchomości „rolnych” stosować aktualnie obowiązujące rozporządzenie o ewidencji gruntów i budynków, to jednak nie mogę przejść spokojnie nad tym co proponuje „stanowisko GGK” w sytuacji gdy brak jest dokumentów wymienionych w § 36 tegoż rozporządzenia lub gdy dokumenty odbiegają od standardów. Dość to dziwne i wyrachowane, bo co może oznaczać brak dokumentów? Że niema operatu ewidencji gruntów? Jak może nie być dokumentacji geodezyjnej, przyjętej do zasobu, sporządzonej przy zakładaniu, na podstawie poprzedni obowiązujących przepisów, katastru i ewidencji gruntów(§ 36 pkt 6)? Przecież to oznaczałoby brak na jakimś terenie operatu ewidencji gruntów i budynków, w ogóle! I co? Geodeci przy okazji wykonywania podziału „rolnego” mieliby ten operat w części, a może w całości założyć? Absurd. Taki sam, jak przy podziale ustalanie granic w trybie paragrafów 36, 37, 38 i 39(sic!) z rozdziału 2 rozporządzenia z 2001 r. mającego tytuł: Zakładanie ewidencji gruntów i budynków!
Jedynie z końcowym akapitem „stanowiska GGK” nie wypada się nie zgodzić.

Opracowanie projektu podziału nieruchomości nie może być natomiast uzależnione od przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego. Postępowanie takie przeprowadza bowiem wójt (burmistrz, prezydent miasta) na wniosek zainteresowanych, a tylko w szczególnych przypadkach z urzędu. Do uznania tego organu należy również wybór i upoważnienie geodety, który będzie dokonywał czynności ustalenia przebiegu granic w ramach tego postępowania.



Pozdrawiam
Leszek Piszczek


Cytat:
Motto z ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne:
"Art. 7. 1. Do zadań Służby Geodezyjnej i Kartograficznej należy w szczególności:
8) nadawanie, do czasu utworzenia odpowiednich samorządów zawodowych, uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, prowadzenie rejestru osób uprawnionych oraz współpraca z tymi samorządami zawodowymi;"



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 3453 eljotpi 2007-01-19 15:21
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 844 theomark 2007-01-20 06:38
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 727 eljotpi 2007-01-20 15:24
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 880 geokuba 2007-01-22 08:59
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 783 geoziom 2007-01-22 15:08
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 769 geokuba 2007-01-22 15:32
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 776 tede3 2007-01-22 16:10
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 723 geokuba 2007-01-23 07:36
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 734 gerald 2007-01-22 20:07
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 717 geokuba 2007-01-23 07:35
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 694 gerald 2007-01-23 20:45
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 733 geokuba 2007-01-24 08:05
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 752 eljotpi 2007-01-25 20:47
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 704 geokuba 2007-01-26 11:15
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 689 geowito 2007-01-25 21:48
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 747 eljotpi 2007-01-26 08:09
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 634 eljotpi 2007-01-26 18:47
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 659 geowito 2007-01-29 21:44
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 1104 tede3 2007-01-30 07:44
  Re: Nadinterpretacje smiling smiley na www.gugik.gov.pl 744 eljotpi 2007-01-30 07:33


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.