Re: Stanowiska zakładane gps-em,a wyrównanie ścisłe.
Rufus Napisał(a):
-------------------------------------------------------
..........................
>
> oskar wilde Napisał(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > W osnowie zakładaną GPS RTK/RTN gdzie masz
> surowe dane ?
> > A moduł który wyrównuje w c-geo to taka trochę
> ściema.
>
> Z tym nie sposób się zgodzić, ponieważ według tej
> interpretacji programy źle wyrównują obserwacje
> kątowe i liniowe .... kąty i odległości wyliczane
> są przez instrumenty na podstawie analizy sygnałów
> cyfrowych wykonując przy okazji dość skomplikowane
> obliczenia. Jakoś tu nie widzicie problemu i
> wyrównujecie przetworzone obserwacje. Zresztą sam
> rachunek wyrównawczy nie widzi problemów z
> wyrównaniem obserwacji przetworzonych (nie są
> wcale potrzebne obserwacje surowe ! ) - niezbędna
> jest tylko odpowiednia macierz
> wariancyjno-kowariancyjna.
Pytanie poco to wyrównywać ściśle skoro dokładności są trzy razy lepsze niż stara trójka
Nasza osnowa pomiarowa jest tak obostrzona przepisami, że nikt dokładnie nie wie czy można zakładać stanowiska GPS RTK/RTN choć rządowa agenda podaje dokładności w swoich zaleceniach.
Ale nie jakiś dureń ma to gdzieś i pisze prawo które w zasadzie uniemożliwia zakładania i rozwijania dalej tej osnowy bez jakiegoś superwyrównania gdzie wartości zmieniają się na trzecim miejscu po przecinku.
Jednocześnie pozwala ma działanie PODGiK w których osnowa geodezyjna została w prymitywny sposób przeliczona/przetransformowana na ukłąd 2000.
Czy dostajecie do osnowy geodezyjnej jej charakterystykę i jakim cudem możecie na niej opierać ciągi sytuacyjne. Może czas aby się wingiki zajęły problemem a nie czepiać się trzy razy dokładniejszej osnowy pomiarowej.
A te wektory z GPS RTK/RTN to też jakaś ściema dwa różne programy odczytują plik rw5 i pokazują różne wektory różniące się od 0.40 do 0.90 m dla tego samego punktu na tej samej bazie.
Niestety brak mi wiedzy czy tak być powinno czy to jakaś ściema oprogramowania?
Jeśli by ktoś mógł się do tego odnieść i ewentualnie sprawdził na dwóch różnych programach raportujących.
Rufus nie było moją intencją dyskredytować c-geo bo dzięki temu modułowi mogę zakładać ciągi na punktach gps i je wspólnie wyrównywać i to mi przechodzi jak na razie we wszystkich PODGiK w jakich miałem okazję pracować.
polecam tą stronę
Strona domowa PTG: Forum PTG:
Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2015-02-16 21:13 przez oskar wilde.