Re: Stanowiska zakładane gps-em,a wyrównanie ścisłe.
Autor:
Nahor (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
eljotpi Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Szanowni Koledzy,
> po pierwsze obserwacje RTN/RTK są wyrównywane
> przez oprogramowanie odbiorników (filtr Kalmana -
> rozwinięcie met. najmniejszych...) i wszelkie
> podważanie tego faktu jest delikatnie nazywając -
> brakiem wiedzy.
>
> W związku z powyższym, jeśli w sieci punktów
> osnowy pomiarowej występują tylko punkty określone
> pomiarem RTN/RTK to nic nie wyrównujemy (nawet
> wtedy gdy dysponujemy katami i długościami np. z
> tachimetrii czy innego klasycznego pomiaru). Ważne
> by każdy punkt został określony 2 x (krotnie).
> Pamiętać musimy, że pomiary kontrolne na co
> najmniej 2 pktach osnowy geodezyjnej to nie
> "dowiązania" ich cel jest całkowicie inny. Piszę o
> tym, bo niektórzy je traktują jako dowiązania -
> kompletna brednia.
>
> Z wyrównaniem natomiast możemy się spotkać wtedy
> gdy mamy w sieci osnowy pomiarowej obserwacje
> mieszane, tzn. wektory oraz kąty i długości. Np.
> miałem przypadek gdzie do osnowy 3 klasy było
> kilka km. Teren leśny, zadanie - wyznaczenie pktów
> granicznych wraz z przetyczeniem granic w lesie.
>
> Klasyczną osn. pomiarową, na końcach dowiązałem do
> pktów wyznaczonych RTN i wyrównałem wektory wraz z
> kątami i długościami. To był jeden ze szczegółów
> układanki, drugi to przetyczenie prostych odcinków
> granic przez dziesiątki drzew bez ich wycinania (i
> oczywiście wcześniejszego pomiaru).
>
> Myślałem, że praca była dość ciekawa, i trochę
> inna od rutyny, dlatego zrobiłem prezentację
> [
www.dropbox.com]
> Wyznaczenie%20granic%20%20w%20lasach.ppsx?dl=0
Ciekawa prezentacja , często pan działa w powiecie piotrkowskim ?