GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: art.43 ust. 3 Prawa Budowlanego
Autor: rafal. (---.dynamic.chello.pl)
Data: 24 lut 2022 - 00:10:31

geobocian Napisał(a):
-------------------------------------------------------

>ja tam się nie znam, ale czytam te nowe standardy i paragraf 23.1 pkt 3)

>mówi o inwentaryzacji powykonawczej. nie jakimś tam pomiarze sieci,

>ale konkretnie nazwany "powykonawczy". co to znaczy "powykonawczy"

>jest opisane w prawie budowlanym art.43, co więcej ustawodawca

>wyraźnie tam użył stwierdzenia "geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza" …


co znaczy „powykonawczy” nie jest napisane w prawie budowlanym tylko w prawie geodezyjnym. Art 3 pkt 17b ustawy Prawo Budowlane jednoznacznie odsyła do definicji zawartej w art. 2 pkt 7b ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne

„geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej obiektów budowlanych – rozumie się przez to wykonanie pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych mających na celu zebranie aktualnych danych o przestrzennym rozmieszczeniu elementów zagospodarowania terenu objętego zamierzeniem budowlanym i sporządzenie dokumentacji geodezyjnej zawierającej wyniki tych pomiarów, w tym mapę (...)”

czy w definicji jest coś o sposobie pomiaru? Nie. Art. 43 prawa budowlanego rozszerza powyższą definicję nakładając na kierownikowi budowy stosowne obowiązki, ale nie jest przepisem prawa z zakresu geodezji

geobocian Napisał(a):
-------------------------------------------------------

>nie wiem jak można jeszcze jaśniej, chyba że chodzi ci o to, żeby
>np. w standardach było też wyraźnie napisane : w sprawie pomiaru
>powykonawczego obowiązuje prawo budowlane, art.43 ?
>widać specjaliści pana głownego geodety pisząc standardy
>doszli do wniosku, że wykonawcy geodezyjni to ludzie wykształceni
>w miarę kojarzący fakty i nie uznali za stosowne wpisać tych
>konkretnych zapisów dot. prawa budowlanego.

Wszystko jest jasne. Problem jest w tym, że stosując rozporządzenie wydane na podstawie prawa geodezyjnego należy stosować definicję z prawa geodezyjnego, a nie ją dowolnie modyfikować (rozszerzać) czy brać z innych ustaw (chyba że jest to wyraźnie napisane) Tylko tyle, a może aż tyle.


Oczywistym jest, że dokonując czynności na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami definicję „działki budowlanej” bierzemy z tej ustawy a nie np. z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (bo jak dobrze wiesz trochę się różnią)


geobocian Napisał(a):
-------------------------------------------------------

>moja rada : nie chcesz mierzyć w wykopie - nie mierz, ale nie
>nazywaj takich pomiarów powykonawczymi, zrób mapę "pomiar
>wg wskazań inwestora" i sprzedaj to inwestorowi, niech się sam
>martwi co zamówił. tej mapy przecież nawet nie musisz dawać
>do operatu, także nikt w PODGiK nic ci nie odrzuci ani nie będzie
>marudził z klauzulą. składasz operat czyli plik PDF z 5 kartek, jakiś
>plik bazowy i po sprawie. byle przyjęli do zasobu.
>mapę robisz sobie sam, wpisujesz tam co chcesz. nie przekazujesz jej do PODGiK.

Ja bardzo chcę mierzyć w wykopie ale nie każdy kierownik budowy chce mi to umożliwić. To co należy nazywać pomiarem powykonawczym przytoczyłem powyżej (w zakresie geodezji). Rozporządzenie GESUT daje dużo możliwości w kontekście metody pozyskania danych i nic nie narzuca przy pomiarach powykonawczych.

Z jednym muszę się zgodzić. Mapy nie muszę dać do operatu ale metodę pozyskania danych już tak.




nil20 Napisał(a):
-------------------------------------------------------

>To się robi teraz tak, że przed inwentaryzacja zgłaszasz mdcp,
>budynek w budowie ale "mierzysz" wszystkie sieci wykrywaczem.
>I nie ma problemu, do do mdcp się da.
>A zaraz potem zgłaszasz powykonawczy tylko budynku i wszystko jest git.
>Mapa powykonawcza = kopia aktualnej mapy zasadniczej.
>W nadzorach nie wiedzą, co oznaczają literki na sieciach.


Tylko po co takie wygibasy robić. Aktualny system prawny wymusza przyjęcie do zasobu wyników prac geodezyjnych wykonanych z naruszeniem każdych przepisów prawa (za wyjątkiem tych z zakresu geodezji i kartografii). Ośrodek sprzedając mapę zasadniczą i tak nie wnika czy to co tam jest zostało wprowadzone operatem z inwentaryzacji czy z mapy do celów projektowych.



Dziękuję za przesłane komentarze. Może ktoś wprost odpowie na zadane pytanie (tak/nie) z krótkim uzasadnieniem.



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  art.43 ust. 3 Prawa Budowlanego 1361 rafal. 2022-02-21 10:03
  Re: art.43 ust. 3 Prawa Budowlanego 453 geobocian 2022-02-22 09:27
  Re: art.43 ust. 3 Prawa Budowlanego 419 nil20 2022-02-22 12:50
  Re: art.43 ust. 3 Prawa Budowlanego 340 rafal. 2022-02-24 00:10
  Re: art.43 ust. 3 Prawa Budowlanego 296 geobocian 2022-02-24 14:29
  Re: art.43 ust. 3 Prawa Budowlanego 231 nil20 2022-02-24 19:02
  Re: art.43 ust. 3 Prawa Budowlanego 257 rafal. 2022-02-25 17:58


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.