GeoForum PIIG  :  GEODEZJA.PL czytaj GEOFORUM.GEODEZJA.pl
Witamy na GeoForum www.geoforum.geodezja.pl
Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl.
Służy ono dyskusjom i pytaniom związanym z geodezją i dziedzinami z nią powiązanymi.
Na wymianę informacji o imprezach, wydarzeniach, nowych rozwiązaniach technologicznych, instrumentach, wydawnictwach i ciekawych adresach internetowych związanych z geodezją przewidzieliśmy moderowane forum informacyjne GeoInfo PIIG'u znajdujące się pod adresem www.GeoInfo.geodezja.pl.
Ogłoszenia prosimy zamieszczać wyłącznie w dziele GeoOgłoszeń pod adresem www.geodezja.pl/ogloszenia .
Uwagi i pytanie prosimy kierować na e-mail info@geodezja.pl.
Zapraszamy!

Rejestrację można wykonać pod adresem http://www.geoforum.geodezja.pl/register.php?1 ale po dokonaniu rejestacji prosimy o przesłania maila z prośbą o aktywację konta.

GeoForum i GeoInfo są częścią Polskiego Internetowego Informatora Geodezyjnego www.geodezja.pl ISSN 1896-8317

 
Re: podział 2 etap opłaty
Autor: nil20 (79.162.210.---)
Data: 30 paź 2013 - 19:48:21

Arpad Napisał(a):
-------------------------------------------------------

Trochę się już zatem gubię. Zatem, jak ja również chyba uważam, wyznaczenie nowych granic ma się odbywać zgodnie z przepisami dotyczącymi geodezji, co niekoniecznie musi oznaczać samą UPGiK, raczej standardy techniczne pomiarów:

> Oczywiście zawiadamiam. Podstawa prawna - par.14
> pkt 2 rozp. w/s podziałów. Sporządzam, zgodnie z
> par. 15 - ,,protokół z utrwalenia na gruncie
> nowych punktów granicznych."

No właśnie, więc do wyznaczenia nie wzywamy (jak by chciało PGiK przy ustalaniu) ani nie zawiadamiamy o wyznaczeniu punktów ujawnionych w EGB. Podstawa i tryb utrwalenia bowiem wcale nie jest opisana w UPGiK, mało tego, mamy przepis szczególny, z własnym protokołem i procedurą i wcale nie musimy stosować protokołu i podstawy prawnej z wyznaczania punktów wg UPGiK lub standardów.

> Czynności utrwalenia
> wykonuję wg z a s a d określonych w przepisach
> pgik (min. art.32 pgik).

No nie, akurat nie według zasad wzywania do ustalania granic z art. 32, zupełnie nie. Dlatego zresztą pytałem ćzy zawiadamiasz, czy wzywasz smiling smiley . Potem przecież musielibyśmy stosować także inne artykuły, żeby na końcu się wywrócić o 34.4. Nie wyobrażam sobie utrwalania granic pasa drogowego wg zasad art. 32, ani jedno zdanie mi nie pasuje.
No to o jakie zasady może chodzić, skoro kwestie protokołu, zawiadomień itp. reguluje rozporządzenie o podziałach? Że każdą robotę się zgłasza, że trzeba złożyć operat wg standardów - ok.
No ale teraz znów ta nieszczęsna opłata: jeśli punkty jeszcze nie są ujawnione w EGB, to za co, bo przecież nie za wyznaczenie ujawnionych, o wznowieniu nigdy nieistniejących nie ma co dyskutować. Jakoś żaden punkt mi z tabelek nie pasuje, choć niewątpliwie dane i protokół mam przekazać do zasobu.
Zanim zacznę, muszę robotę jednak zgłosić itp.

> Dla podziałów nierolnych przepisem szczególnym
> jest uogn. Odesłanie przy stabilizacji do
> obowiązujących ,,zasad w geodezji i kartografii'
> nie oznacza, że ,,nowe punkty graniczne", o
> których w pgik nie ma nic, muszą koniecznie
> spełniać warunki art.39, ponieważ delegację do
> stabilizacji daje wspomniany par. 14.

Toż ja nie mam wątpliwości co do możliwości utrwalenia punktów nieujawnionych w EGB. Mam wątpliwości co do opłaty jak za wznowienie lub wyznaczenie, a nie jakiejś innej, np. za obiekty punktowe smiling smiley


> Jeszcze o etapowaniu. Oczywiście, że etapowanie
> roboty jest naszym przywilejem. Tyle, że w
> ostatnich latach nadzór tak zinterpretował
> przepisy, że przyjęcie projektu podziału jest
> zakończeniem roboty geodezyjnej. Skrupulatnie
> popierając to wystawieniem w tym momencie faktury.
> A jak koniec, to co tu etapować? Jeszcze do
> niedawna, chyba w całym kraju, stabilizacja była
> integralną częscią operatu podziałowego. Dzięki
> temu jej wykonywanie było dość powszechne.
> Oczywiście chodzi o wydarcie dodatkowej kasy.
> Wcale nie jest mi z tym dobrze, ale ciężko to
> podważyć.

No tak, ale
"Wykonawca zgłasza PRACE we właściwym miejscowo i
rzeczowo ośrodku przed przewidywanym terminem
rozpoczęcia TYCH PRAC"

Nie "pracę" ani nie "tej pracy". Rozporządzenie wręcz dosłownie wskazuje, że na zgłoszeniu mogą być różne prace.

To zgłaszam:
- pracę polegającą na aktualzacji mz i wykonaniu wstępnego projektu podziału (I etap)
- opracowanie projektu podziału (II etap)
- utrwalenie (III etap)

przy czym I etap jest czynnością pomocniczą dla II-go etapu, a z punktu widzenia klienta II etap to czynności pomocnicze dla III-go etapu smiling smiley

Przy czym

"Jeżeli praca ma charakter złożony i długotrwały,
dokumentacja stanowiąca wynik wyodrębnionych etapów
pracy jest przekazywana do ośrodka sukcesywnie po
zakończeniu każdego z jej etapów"

Tutaj w kwestii opłat nie ma żadnych niejasności:

"Jeżeli zgłoszenie dotyczy pracy geodezyjnej i kartograficznej wymienionej w tabelach I—VIII, realizowanej w odrębnych etapach, uzgodnionych z organem prowadzącym zasób, wysokość opłaty dla każdego
z etapów ustala się jak dla danego rodzaju pracy, stosując współczynnik 1/n, gdzie n jest liczbą etapów

Dla prac geodezyjnych i kartograficznych, których termin wykonania jest dłuższy niż sześć miesięcy, wysokość opłaty ustala się w wysokości 45 % opłaty naliczonej według wysokości stawek obowiązujących
w dniu zgłoszenia. Pozostałe 55 % należności ustala się według wysokości stawek obowiązujących w dniu przyjęcia dokumentacji do zasobu. Pobranie opłaty zaliczkowej następuje w dniu zgłoszenia prac. Pobranie
opłaty pozostałej następuje w dniu przyjęcia dokumentacji do zasobu."

Czyli mogę (muszę) zgłosić utrwalenie przed przewidywanym terminem rozpoczęcia utrwalania. Jeśli mam umowę z klientem, że utrwalam znaki w dniu, w którym decyzja jest ostateczna, to zgłaszam przed tym dniem - więc z definicji punktów w dniu zgłoszenia roboty jeszcze w ewidencji być nie może.... Czyli równie dobrze mogę zgłosić utrwalenie jeszcze przed opracowaniem projektu - to mogę to zrobić jednocześnie.


> Co do podziałów rolnych, praktycznie
> nieskodyfikowanych, nie ma podstaw, żeby
> postępować analogicznie.


Jest nawet gorzej. Nie ma podstaw do ujawnienia podziału w ewidencji bez aktu notarialnego (więc i wyznaczenia graniczników) , natomiast notariusz ma 3 dni na złożenie wniosku do KW, do którego musi dołączyć dokumenty - wypisy, wyrysy itd. Nie ma żadnej decyzji, która wprowadzałaby zmianę z automatu w EGB.



Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
  podział 2 etap opłaty 2168 pajak 2013-10-25 09:20
  Re: podział 2 etap opłaty 946 maxpor 2013-10-25 10:01
  Re: podział 2 etap opłaty 1039 nil20 2013-10-25 10:55
  Re: podział 2 etap opłaty 671 Arpad 2013-10-25 14:58
  Re: podział 2 etap opłaty 794 nil20 2013-10-25 15:51
  Re: podział 2 etap opłaty 585 pajak 2013-10-27 09:39
  Re: podział 2 etap opłaty 510 rafter76 2013-10-28 07:16
  Re: podział 2 etap opłaty 554 pajak 2013-10-28 07:37
  Re: podział 2 etap opłaty 513 rafter76 2013-10-28 07:58
  Re: podział 2 etap opłaty 692 Arpad 2013-10-28 13:35
  Re: podział 2 etap opłaty 724 nil20 2013-10-28 14:38
  Re: podział 2 etap opłaty 505 Arpad 2013-10-28 16:00
  Re: podział 2 etap opłaty 744 nil20 2013-10-28 17:09
  Re: podział 2 etap opłaty 467 pajak 2013-10-29 07:34
  Re: podział 2 etap opłaty 503 nil20 2013-10-29 09:23
  Re: podział 2 etap opłaty 487 Arpad 2013-10-30 10:17
  Re: podział 2 etap opłaty 752 nil20 2013-10-30 19:48
  Re: podział 2 etap opłaty 658 Arpad 2013-10-31 10:13


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
GeoForum powered by Phorum.