Re: Sprostowanie powierzchni działki
Autor:
VIP (---.47.171.80.n-space.pl)
Data: 07 lip 2019 - 16:32:21
maxpor Napisał(a):
-------------------------------------------------------
>
> Ja prostuję powierzchnię przed podziałem a na
> projekcie podziału po lewej mam już poprawną
> powierzchnię. Decyzja podziałowa nie może dotyczyć
> zmiany powierzchni przed podziałem. Ręce opadają
> na takie uwagi weryfikatorów.
Podzielam odpowiedź.
Moim zdaniem to są zaszłości i przyzwyczajenia minionych lat.
Co prawda, efekt będzie taki sam, ale to wielka różnica wprowadzić zmianę powierzchni do egib przed wydaniem decyzji, a niżeli w trakcie wydania decyzji podziałowej.
Decyzja dotyczy zatwierdzenia projektu podziału, a nie (pokłosie) dodatkowo sprostowania powierzchni.
Do czego ma się protokół z przyjęcia przebiegu granic do opracowania projektu podziału? Wszystko gra (stabilizacja i położenie znaków), a powierzchnia jest inna.
Taki schemat działania prowadzi do niepotrzebnego zamieszania, a strona będąca zleceniodawcą śmiało może stwierdzić, że to "ich" geodeta zabrał lub dodał im powierzchni, a nie standardy w geodezji.
W moim przypadku wszystkie pkt. posiadają BPP = 1, a powierzchnia była mniejsza o 0.0382 na 1.05 ha.
Sporo prawda?
Dotychczas geodeci obliczali resztę powierzchni działki przez odjęcie, mimo że pozostałe punkty były przez nich sprawdzone pomiarem. Czyżby bali się ujawnić ten stan w egib?
Moim skromnym zdaniem, weryfikatorowi zależało na tym by ten fakt takiej
różnicy w powierzchni był przypisany do mojego operatu (roboty), a nie dotychczasowego stanu w egib prowadzonego przez Starostę.
Przecież właściciel działki na pewno przyjdzie do Starosty z pytaniem, o co chodzi z tą powierzchnią?
W tym zgłoszeniu mapy z projektem podziału nieruchomości miałem za zadanie wydzielić działki po 500 m2. Z tego co mi powiedział właściciel ma chętnych na działki po 30 000 PLN za jedną (0.0500 ha), a tu geodeta zabiera mu 0.0382 ha, tak jakby nigdy nic.
Z analizy dokumentacji pierwotnej wynika, że może być niewłaściwie ustalona granica działki pierwotnej, mimo że jest opis na każdy odcinek granicy to w terenie widziałem, że sposób stanu posiadania od tego co jest w egib znacznie się różni.
Dlaczego nie ujawniono właściwej powierzchni działki w egib, mimo posiadania rzetelnych danych?
To się okaże.
ViP