Re: Problematyczna szerokość drogi
Autor:
Verbatim (---.4.62.15.edial.pl)
Data: 01 mar 2021 - 17:27:15
Harpagon Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Mam problem, może ktoś ma dobry pomysł, jak z
> niego najlepiej wybrnąć...
> Robię mdcp pod drogę gminną, długość
> problematycznego odcinka to 1 km. Opiszę stan
> istniejący.
> W obrębie ewidencyjnym C. przed wojną
> przeprowadzono scalenie, ale w czasie wojny
> wszelkie dokumenty przepadły. W 1961 r. dokonano
> nowego pomiaru, mierząc z gruntu granice (miedze),
> w tym także granice pasów drogowych. Z pomiaru
> powstała mapa ewidencyjna w skali 1:5000, gdzie
> moja droga ma ok. 2-3 mm szerokości, a na niej
> napisano "dr. 12,0". Projektant i Gmina uważają,
> że ta szerokość wystarczy do budowy drogi bez
> wywłaszczania, co cieszy szczególnie Gminę. Na
> problematycznym odcinku 1 km drogę pomierzono w
> ten sposób, że po prawej stronie jej granica idzie
> praktycznie po punktach osnowy (z wyjątkiem 2
> dodatkowych załamań). Gdyby druga strona nie była
> zmierzona w ogóle, to byłoby dobrze, dałbym
> równolegle te 12 m i tyle. Niestety, na większości
> załamań, oprócz 2 miejsc, pomierzono też drugą
> krawędź drogi. Te szerokości kolejno wynoszą w
> metrach: 6,9,8,14,brak,9,brak,9,13. Szczerze
> mówiąc, zgłupiałem... A w obliczeniach powierzchni
> ten odcinek składał się z 2 odcinków, pierwszy
> miał przyjęte do obliczeń 9 m szerokości, drugi 12
> m. Nie ma żadnego dokumentu uzgodnienia szerokości
> pasów drogowych ani nic takiego.
> Chyba więc nie mam lepszego wyjścia niż przyjąć te
> szerokości z pomiaru, co spowoduje potrzebę
> wywłaszczania na całej długości. Już widzę i
> słyszę te złorzeczenia projektanta i wójta, że co
> to za geodeta, przecież od zawsze na mapie było 12
> m drogi...
> Co byście Wy tu zrobili?
Wiele ustaleń już poczyniłeś. Drogę przy ustaleniu stanu posiadania pomierzono jak użytkowano w tym czasie działki gruntu.
Można wysnuć następujący wniosek, punkty załamania granic (przebieg linii granicznych) pomierzono metodą pośrednią. Zwrócić należy uwagę na to, iż z metody pomiaru da się wyznaczyć oś drogi. Jej położenie z tych domiarów prostokątnych jest bardzo precyzyjne. Dla kontroli można jako referencję podczytać ortofotomapę. Teraz dla odcinka pierwszego od osi drogi przesunąć równolegle oś na prawo i lewo po sześć metrów, tak przyjęto do obliczeń powierzchni a dla odcinka drugiego oś drogi przesunąć na lewo i prawo po 4,50m. Tak wynika z Twojej analizy materiałów źródłowych pozyskanych z zasobu. Wniosek następny, który można wysnuć z takiej analizy to taki, że punkty graniczne zostały ustalone i przyjęte do pzgik , lecz nie były wyznaczone.
Czyli należałoby je wyznaczyć wykorzystując art. 39 punkt 5 ustawy Pgik.
Jeśli jeszcze to wszystko opiszesz w protokole z wyznaczenia granic i w sprawozdaniu technicznym, udokumentujesz stosownymi obliczeniami, to nikt do tego się nie przyczepi. Nawet jeśli będzie weryfikator miał swoje uwagi, to w dalszym postępowaniu ich nie obroni.
powodzenia.