Re: standardy na nowo
Autor:
Verbatim (---.4.62.15.edial.pl)
Data: 25 cze 2020 - 17:48:48
nil20 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Harpagon Napisał(a):
> --------------------------------------------------
> -----
>
> > - Jeśli w okolicy masz wadliwą osnowę, to masz
> też
> > wszelkie szanse, że szczegóły I grupy też są
> > obarczone takim błędem. Często w terenie
> wiejskim
> > łatwiej zidentyfikować punkt III klasy niż
> dobrze
> > pomierzony szczegół.
> > Ten pomiar kontrolny na szczególe mogę
> zrozumieć,
> > ale po kiego grzyba mam transformować dobre
> wyniki
> > pomiarów GNSS na złą osnowę III klasy założoną
> np
> > w 1980 r.? W dodatku może te punty osnowy są
> > przesunięte? Znam takie przypadki, gdy koledzy
> po
> > fachu 20 lat temu "wznowili" cały ciąg trójki
> > wykopany podczas budowy wodociągu, zrobili to
> przy
> > pomocy ruletki z opisów topograficznych, punkty
> > istnieją do dziś. I teraz inny geodeta, po
> > sprawdzeniu, że te punkty nie pasują (pow. 12
> cm)
> > - zrobi na nie transformację pomierzonych GNSS
> > szczegółów, graniczników itd. Ten zapis pkt 7
> jest
> > bardzo szkodliwy!
>
>
> To są jakieś jaja!
> Może wróćmy do układu 1965, skoro w tym kraju nie
> będzie się dało zrobić teraz mapy do projektu ZRID
> w oparciu o nowy pomiar, tylko wszystko mamy
> transformować do starych osnów?
> Znów do obsługi budowy trzeba będzie zakładać
> osnowę dla celów kalibracji GPS-ów i systemów
> sterowania maszynami w układzie lokalnym mapy!?
> Czyli tak wygląda rola mapy zasadniczej,
> "ułatwiającej" projektowanie?
> A może chodzi tylko o to, żeby zatuszować błędy
> tej mapy, w imię czego?
> Na tzw. moim terenie mam osnowy 3 klasy po
> modernizacji, mierzone statyką, niedawno.
> Ale mapa zasadnicza jest zrobiona w oparciu o
> osnowy sprzed i po modernizacji, to jest zmieszane
> całkowicie. A część numeryki jest z
> digitalizacji.
> trzeba mieć to wgrane od instrumentu, przecież nie
> zmierzysz zasuwy żeby się po powrocie do biura
> przekonać, że nie siedzi.
> Granice zaś są pomierzone albo na osnowę zupełnie
> pozaklasową, archiwalną, której trzeba szukać przy
> wznowieniach na różne sposoby, albo na osnowę III
> klasy sprzed modernizacji, albo na osnowę 3 klasy
> po modernizacji albo GNSS.
> I to też jest zmieszane, bywa że w obwodnicy
> jednej działki są punkty mierzone na różne osnowy
> w związku z robotami na działkach sąsiednich albo
> i z digitalizacji.
> I co, mam się kalibrować osobno do każdej z tych
> osnów na jednej robocie!?
> To już wolę szpadlem iść Wisłę zawracać z taka
> nowoczesnościa.
Pytanie jest takie, która osnowa realizuje układ obowiązującej osnowy geodezyjnej?
Dla ASG-EUPOS i innych komercyjnych dostarczycieli poprawek osnowę realizują punkty włączone do zasobu i spełniające wymóg mp<0,07m.
Czyli ta stara osnowa III klasy która wynika z przeliczenia nie spełnia wymagania osnowy geodezyjnej (3 klasa) i jak mniemam do niej - III klasy nie będę przeliczał bo to jest głupota z rogami i tego autora zapisu może wziąć na rogi.
§ 9 ust. 7 należy inaczej sformułować i jest na to szansa. Projekt roporządzenia jest otwarty i można na stronie RCL go skomentować.